Co czwarty ukraiński nastolatek rozważa w przyszłości emigrację za granicę. Czynnikami decydującymi są tu perspektywy rozwoju i dostępne możliwości, a nie kwestie bezpieczeństwa. Świadczą o tym wyniki badania w dziedzinie edukacji „Indeks przyszłości: oczekiwania zawodowe i rozwój młodzieży na Ukrainie”, które zainicjowała „Fundacja Jełeny Zełenskiej”.
W badaniu zauważono, że 82% nastolatków widzi swoją przyszłość jako obiecującą, a kolejne 60% tak samo widzi przyszłość Ukrainy.
Z drugiej strony badanie wykazało, że co czwarte dziecko rozważa emigrację za granicę. Jednak więcej rodziców chciałoby, aby ich dzieci pozostały na Ukrainie – 57%.
„Czynnikami decydującymi o wyborze dzieci są rozwój i możliwości, a nie względy bezpieczeństwa” – zauważają autorzy badania.
Cztery główne powody, dla których nastolatkowie chcą emigrować, to: duże możliwości rozwoju za granicą (80%), chęć zobaczenia świata (64%), wysoka jakość edukacji (39%) i czynniki bezpieczeństwa (38%).
Zauważono, że chęć opuszczenia Ukrainy przez nastolatka wzrasta, jeśli mieszka w mieście, a nie na wsi; widzi przyszłość Ukrainy jako beznadziejną; jego rodzice mają wyższe wykształcenie; zdecydował jaki będzie jego przyszły zawód; ma wyższy poziom poczucia własnej wartości w zakresie znajomości języka angielskiego.
Sondaż przeprowadził KSE Institute Kijowski, jednostka analityczna przy Kijowskiej Szkole Ekonomii, we współpracy z organizacją humanitarną „Cziełowiek w biedie”. Ogółem przebadano ponad 10 tys. respondentów, w tym ponad 5 tys. nastolatków w wieku 13-16 lat oraz taką samą liczbę ich rodziców lub opiekunów.
Opr. TB, zelenskafoundation.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!