Dookoła miasta zaciskają się potężne, niemiecko-sowieckie kleszcze. Widzi to każdy mieszkaniec Lwowa, który spogląda w niebo…
„[…] wrogowie muszą się zmieniać/ nic ich nie łączy poza pragnieniem naszej zagłady/ Goci Tatarzy Szwedzi hufce Cesarza pułki Przemienienia Pańskiego[…]
—
DZIEŃ 11 – 18 września 1939
„18 września 1939, Lwów.
Ppłk Hein. Meldunek sytuacyjny o zaobserwowaniu samolotów niemieckich i sowieckich.
DOWÓDZTWO OKRĘGU KORPUSU NR VI
DOWÓDCA OPL [Obrony przeciwlotniczej – DSK]
MELDUNEK SYTUACYJNY
środków czynnych opl z dnia 18 września 1939
- Rozmieszczenie bez zmian, za wyjątkiem jednego działony, który z rejonu kol[onii] Krzywczyckiej przesunięty został na literę „K” napisu „Lonszanówka”.
- Zaobserwowano 4 klucze a 3 samoloty niemieckie, krążące nad lotniskiem Skniłów, gdzie prawdopodobnie siadają.
Ponadto zaobserwowano 8 samolotów sowieckich SB [bombowiec frontowy] oraz klucz z 5 samolotów sowieckich. Samoloty okrążyły miasto, poczem odleciały na wschód; zasadniczo nie ostrzeliwane. - W dniu dzisiejszym o godz. 11 min. 00 wysłany zostałem pod Dtwem oficera patrol w sile 1 drużyny z ckm celem ubezpieczenia baterii od kierunku wieży wodnej w kierunku na Pasieki Miejskie. Patrol został z zasadzki ze strony cegielni ostrzelany z granatników i ckm; pięciu rannych.
- Stan amunicji
dla 40 m/m – 4521
dla 75 m/m – 692
dla 75 m/m zap. za wz. 16 A – 821
DOWÓDCA OBRONY PRZECIWLOTNICZEJ
w/z H E I N
podpułkownik
Oryginał, maszynopis„
—
Oficer podpisany pod powyższym meldunkiem to ppłk artylerii Wiktor Jan Hein (1884-1940), uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1919-21, zamordowany przez Sowietów w Bykowni pod Kijowem. Figuruje na tzw. ukraińskiej liście katyńskiej.
Dominik Szczęsny-Kostanecki
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!