Dni Polskiego Teatru na Wileńszczyźnie to wydarzenie artystyczne, stworzone w celu promocji kultury polskiej wśród społeczności polskiej mieszkającej na Wileńszczyźnie. Spektakle w ramach projektu odbędą w Solecznikach i Jaszunach w dniach 12–22 października 2023 roku.
W ramach wydarzenia prezentowane będą spektakle teatralne, oparte na twórczości polskich autorów, w wykonaniu uznanych polskich artystów, adresowane do dorosłej publiczności oraz młodego widza.
Spektakl „Karius i Baktus” (w jęz. polskim)
Teatr Lalki i Aktora w Łomży
12 października 2023 r. o godz. 10:00 i 12:00 w Centrum Kultury w Solecznikach
Spektakl skierowany do dzieci od 5 lat.
Cena biletu 5 euro.
Bilety do nabycia i rezerwacja pod nr tel. +370 603 14 487
Autor: Thorbjørn Egner
Tłumaczenie: Małgorzata Kozakiewicz
Adaptacja i reżyseria: Jarosław Antoniuk
Scenografia: Przemysław F. Karwowski
Muzyka oryginalna: Christian Hartmann
Muzyka: Bogdan E. Szczepański
Obsada:
Beata Antoniuk
Tomasz Bogdan Rynkowski
Rafał Swaczyna
Kto się boi dentysty? Wiecie, czyja to sprawka? Kariusa i Baktusa, których przysmakiem są wszelkie słodkości. Szczoteczki w dłonie, ubytki precz! Karius i Baktus to para tajemniczych osobników żyjących w buzi chłopca o imieniu Marek, który poprzez swoje niechlujstwo dostarcza im nieprzebranych ilości smakołyków, a ich nadmiar połączony z brakiem higieny doprowadza w końcu do bólu zębów. Mama postanawia interweniować i wraz z synkiem odwiedza dentystę, który okazuje się uosobieniem łagodności, dobroci i delikatności. Spektakl w zabawny i zarazem pouczający sposób pokazuje najmłodszym, jak bardzo istotna jest higiena.
Spektakl „Zemsta” (w jęz. polskim)
Teatr Klasyki Polskiej
20 października 2023 r. o godz. 18:00 w Centrum Kultury w Solecznikach
Cena biletu 5 euro.
Bilety do nabycia i rezerwacja:
Bilietai.lt i w Centrum Kultury w Solecznikach nr tel. +370 603 14 487
Reżyseria:
Michał Chorosiński
Obsada:
Joanna Kwiatkowska-Zduń,
Karolina Piwosz,
Jarosław Gajewski,
Henryk Gołębiewski,
Dariusz Kowalski,
Łukasz Lewandowski,
Paweł Lipnicki,
Tomasz Osica,
Leszek Zduń
„Zemsta” Aleksandra Fredry to jedna z najświetniejszych polskich komedii. Od momentu premiery, która odbyła się we Lwowie w 1834 roku, a więc od bez mała 190 lat sztuka cieszy się niesłabnącym scenicznym powodzeniem. O jej wyjątkowej popularności świadczą także adaptacje filmowe z 1956 i 2002 roku, ta ostatnia w reżyserii Andrzeja Wajdy. „Zemsta” pozostaje jednak przede wszystkim sztuką teatralną. To na scenie, w żywym kontakcie z publicznością, najmocniej wybrzmiewa niezrównany komizm najsłynniejszego dzieła Fredry. Co ciekawe, komedia opiera się na prawdziwych wypadkach – w swoim zamku Kamieniec w Odrzykoniu Fredro odnalazł dokument opisujący burzliwe spory dwóch rodów, poprzednich, siedemnastowiecznych właścicieli Kamieńca. Cóż, historia Cześnika i Rejenta, przeniesiona z XVII do XIX wieku, może powtórzyć się i wieku XXI… – w brawurowej inscenizacji Teatru Klasyki Polskiej.
Spektakl muzyczny z poezją Wisławy Szymborskiej „100 minut dla urody”
21 października 2023 r. o godz. 18:00 w Centrum Kultury w Solecznikach
Cena biletu 5 euro.
Bilety do nabycia i rezerwacja: bilietai.lt i w Centrum Kultury w Solecznikach nr tel. +37060314487
„100 minut dla urody”, czyli poezja Wisławy Szymborskiej w służbie kobiecości. Muzyczny spektakl, pełen humoru i wdzięku, oparty na wierszach Noblistki opowiada o życiu, tęsknotach, dociekaniu Prawdy i Piękna, z właściwą poetce serdeczną ironią. Muzyka Urszuli Borkowskiej rozpisana na aktorski czterogłos wydobywa rytm i rym poezji Szymborskiej i sprzyja uwadze widzów. Izabella Bukowska-Chądzyńska, Katarzyna Dąbrowska, Joanna Trzepiecińska i reżyserka Magdalena Smalara tworzą idealnie zestrojony kwartet, ale każda z nich ma też partie solowe. Wiersze znane i mniej znane oraz fragmenty „Lektur Nadobowiązkowych” składają się na trochę więcej niż 100 minut, 100 minut dla umysłu i serca; tak mało w naszym życiu jest poezji, a przecież tak przyjemnie jest się w niej zanurzyć.
Obsada:
Katarzyna Dabrowska / Monika Węgiel
Joanna Trzepiecińska
Magda Smalara
Izabella Bukowska-Chądzyńska
Scenariusz i reżyseria: Magda Smalara
Muzyka: Urszula Borkowska
Scenografia i kostiumy: Jan Kozikowski
Zespół muzyczny w składzie:
Urszula Borkowska – piano
Wojciech Gumiński – kontrabas
Marcin Świderski – saksofony, flety
Czas trwania: 85 minut
Spektakl słowno-muzyczny poświęcony Wisławie Szymborskiej w 100-lecie urodzin „Nic dwa razy” (w jęz. polskim)
22 października 2023 r. o godz. 15:00 w Pałacu Balińskich w Jaszunach
Cena biletu 5 euro.
Bilety do nabycia i rezerwacja: bilietai.lt, w Pałacu Balińskich w Jaszunach nr tel. +37067084885 i w Centrum Kultury w Solecznikach nr tel. +37060314487
W 2023 roku obchodzimy 100-lecie urodzin Wisławy Szymborskiej. Dla upamiętnienia noblistki, i przypomnienia jej niezwykłej twórczości, aktorka Grażyna Szapołowska sięgnęła po jej poezję, aby w artystycznej formie przybliżyć ją publiczności. Na program spektaklu złożą się m.in. takie wiersze jak: „Nic dwa razy“, „Portret kobiecy“ czy „Muzeum“ Aktorce na scenie towarzyszy wirtuoz gitary klasycznej Robert Horna.
Wystąpią:
Grażyna Szapołowska
Grażyna Szapołowska jest jedną z najbardziej uznanych i cenionych polskich aktorek teatralnych i filmowych. Zadebiutowała rolą Jagody w polsko-jugosłowiańskim dramacie „Zapach ziemi”. Współpracowała z Krzysztofem Kieślowskim, u którego zagrała w „Bez końca” oraz słynnym „Krótkim filmie o miłości”, za występ, w którym otrzymała liczne nagrody. Na dorobek artystyczny aktorki składają się również znaczące role w takich filmach jak „Przez dotyk” w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz, „Nadzór” Wiesława Saniewskiego, „Magnat” Filipa Bajona czy „Wielki Szu” Sylwestra Chęcińskiego. Jej rola Telimeny w słynnym filmie Andrzeja Wajdy „Pan Tadeusz” spotkała się z ogromnym uznaniem publiczności i krytyków. Jest również autorką książek: „Ścigając pamięć”, „Poza mną”, „Zapomniałam o tobie” oraz zbioru opowiadań „Pocałunki”. W roku 2016 ukazała się płyta „Kochaj mnie”. Aktorka została odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Oprawa muzyczna – Robert Horna (gitara)
Ceniony i uznany solista i kameralista, jest zaliczany do czołówki polskich gitarzystów klasycznych. Jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie gitary prof. Piotra Zaleskiego oraz Konserwatorium Muzycznego w Enschede w Holandii. Studiował również jazz u znakomitego polskiego gitarzysty Artura Lesickiego. Podróże koncertowe wiodły go przez niemal całą Europę oraz Amerykę Południową. Regularnie prowadzi klasy mistrzowskie i zasiada w jury festiwali i konkursów gitarowych o międzynarodowym zasięgu.
Jest autorem aranżacji i transkrypcji na gitarę, docenionych zarówno przez środowisko gitarowe jak i przez krytyków muzycznych. Od 2013 roku prowadzi klasę gitary w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
Więcej informacji o Dniach Polskiego Teatru na Wileńszczyźnie:
https://salcininkaikultura.lt/pl/2023/09/27/dni-polskiego-teatru-na-wilenszczyznie/
Organizator:
Centrum Kultury Samorządu Rejonu Solecznickiego
Sponsorzy:
Samorząd Rejonu Solecznickiego
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów RP
Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”
Partner:
Fundacja „Zatrzymać czas”
Projekt jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za granicą 2023”.
RES na podst. Centrum Kultury Samorządu Rejonu Solecznickiego
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!