Redaktor dziennika Die Welt Sven Felix Kellerhoff wezwał do zburzenia rosyjskiego pomnika Zwycięstwa pod Prochorowką, gdzie wg Rosji w lipcu 1943 r. doszło do „największej bitwy pancernej II wojny”.
Sven Felix Kelleroff, czołowy redaktor działu historycznego Die Welt, opublikował artykuł, w którym wezwał do zburzenia pomnika Zwycięstwa na Polu Prochorowskim, wzniesionego dla uczczenia sołdatów, którzy zginęli w lipcu 1943 roku w bitwie, uważanej przez Rosjan za największą z bitew pancernych w dziejach ludzkości. Niemiecki dziennikarz twierdzi, że w tym rejonie nie było poważnej bitwy, a zatem Armia Czerwona nie mogła odnieść zwycięstwa.
Zdaniem dziennikarza, który powołuje się na analizy dawnych zdjęć lotniczych, „bitwa nie była największa ani nawet zakrojoną na szeroką skalę bitwą pancerną”, i zakończyła się porażką Rosjan: 672 sowieckie czołgi wykonały samobójczy atak na 186 niemieckich, stając się dla nich łatwym celem.
Jako dowód tezy, autor powołuje się na ustalenia niemieckiego historyka wojskowego, emerytowanego pułkownika Bundeswehry Karla-Heinza Freezera, a także brytyjskiego badacza Bena Wheatleya. Ten ostatni odkrył w jednym z amerykańskich archiwów zdjęcie lotnicze pola bitwy pod Prochorowką wykonane przez niemieckie samoloty.
„W rzeczywistości 186 niemieckich wozów bojowych walczyło przeciwko 672 radzieckim; tego samego dnia straty wyniosły około 235 czołgów Armii Czerwonej i pięć Wehrmachtu” – twierdzi dziennikarz. Jednocześnie autor artykułu nazywa działania wojsk radzieckich „atakiem kamikaze”, stwierdzając, że radzieckie czołgi „stłoczyły się przed wąskim mostem i stały się idealnym celem dla dwóch batalionów 2. korpusu SS”.
Dziennikarz twierdzi, że sowieci stracili 235 maszyn, niszcząc tylko 5 niemieckich. Wg historyków Sztabu Generalnego Rosji, Sowieci stracili 470 z 670 czołgów i haubic samobieżnych, a Niemcy 50 z 490.
Bitwa pod Prochorowką – bitwa rozegrana 12 lipca 1943 roku w rejonie miejscowości Prochorowka, jako część bitwy na łuku kurskim na froncie wschodnim podczas II wojny światowej.
oprac.ba na podst. ria.ru
3 komentarzy
tagore
10 lipca 2019 o 20:28Rosjanie tak bardzo przegrali ,że Niemcy do końca wojny „nie musieli” wykonywać ataków na skalę strategiczną na froncie wschodnim.Do czasu kapitulacji. Rosjanie ponieśli ogromne straty ,a Niemcy przegrali na skalę strategiczną.
peter
11 lipca 2019 o 01:15Tagore bitwe pod porochowka tak Rosjanie wygrali jaki I pod Borodino
Untermensch
10 sierpnia 2020 o 04:27Niemcy w bitwie na Luku Kurskim odniesli strategiczne zwyciestwo (stracili tylko 5 czolgow a zniszczyli 235 czolgow sowieckich) I od momentu tego swietnego zwyciestwa nie musza juz walczyc tylko wycofywac sie „na z gory upatrzone pozycje” az do samego Reichstagu w Berlinie. Brawo Wehrmacht. Zycze Niemcom wiecej takich zwyciestw no i takich utalentowanych historykow.