W zakarpackiej wsi Kalina ulica nosząca dotychczas imię wodza proletariatu Włodzimierza Lenina zmieniła patrona. Jest nim teraz legendarny pacyfista z „The Beatles” John Lennon. Uchwałę w tej sprawie podpisał 2 marca przewodniczący Zakarpackiej Państwowej Administracji Obwodowej.
Do 22 lutego lokalne społeczności na Ukrainie miały czas na wyeliminowanie z nazewnictwa symboli komunizmu. Po tym terminie prawo do wprowadzenia zmian otrzymała administracja obwodowa, z czego niezwłocznie skorzystał jej szef na Zakarpaciu Hennadij Moskal.
Wybór Johna Lennona na patrona ulicy we wsi Kalina jest w realiach ukraińskiej rewolucji i toczonej na wschodzie kraju wojny, decyzją zapewne nieprzypadkową. Do historii przeszły akcje muzyka na rzecz pokoju. Z udziałem chóru przypadkowych osób Lenon nagrał „Give Peace a Chance”, który stał się najczęściej chyba śpiewanym utworem podczas demonstracji antywojennych – zarówno w tamtych latach, jak i trzydzieści pięć lat później, podczas demonstracji przeciwko wojnie z Irakiem, kiedy swoją wersję tego przeboju nagrał syn Johna – Sean. Wiele piosenek Lennona było jawnym nawoływaniem do wychodzenia na ulice. Lennon wraz ze swoją drugą żoną Yoko Ono angażowali się m.in. w protesty przeciwko uwięzieniu radykalnych działaczy politycznych i – jak w piosence „Imagine” – nawoływanie do odrzucenia własności prywatnej (co ciekawe, Lennon wypowiadał się też z uznaniem o Mao Zedongu). Jego działalność spowodowała, że był inwigilowany przez FBI. Za działalność polityczną zamierzano go nawet deportować ze Stanów, ale do tego nie doszło, zaś „Imagine” jest uznawana za niepisany hymn pacyfistów i śpiewana na wielu demonstracjach antywojennych. Została również odtworzona podczas zakończenia Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku…
Na oficjalnej stronie szefa Zakarpackiej Administracji Obwodowej wyjaśniono, że zmiana nazwy została przeprowadzona w ramach ustawy dekomunizacyjnej przyjętej przez Radę Najwyższą w ub. roku. Potępiła ona totalitarne reżimy – komunistyczny i nazistowski – zakazując używania ich symboli na terenie Ukrainy.
Hennadij Moskal już zapowiedział, że w innych miejscowościach Zakarpacia, które zmian w nazwach nie wprowadziły, pojawią się także ulice na cześć znanych węgierskich i rumuńskich twórców literatury i sztuki, pierwszego prezydenta Czechosłowacji Tomáša Masaryka oraz Wiktora Markusia, ukraińskiego żołnierza, który zginął podczas operacji antyterrorystycznej w Donbasie.
Kresy24.pl
1 komentarz
tarnat
4 marca 2016 o 14:27Lepiej ulica Lennona niż bandery widać że niektórzy potrafią jeszcze tam myśleć.