Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg wezwał państwa członkowskie NATO do natychmiastowego dostarczenia Ukrainie amunicji z własnych zapasów i zwiększenia dotychczasowej produkcji.
Państwa NATO powinny natychmiast dostarczyć Ukrainie amunicję z zapasów i zwiększyć jej produkcję,
– powiedział Sekretarz Generalny Sojuszu Jens Stoltenberg podczas konferencji prasowej w środę, 14 lutego.
W ten sposób odpowiedział na pytanie, co państwa NATO mogą i powinny zrobić, aby pomóc Ukrainie amunicją teraz, gdy jej brakuje – relacjonuje korespondent NV z kwatery głównej NATO w Brukseli.
Jeśli chodzi o amunicję, oczywiście musimy wypracować jednocześnie dwa kierunki: natychmiastowe dostarczanie amunicji, czyli dostarczanie jej z naszych zapasów; i powinniśmy sprawdzić, czy możliwy jest zakup amunicji z krajów spoza NATO, a członkowie Sojuszu już to robią,
– powiedział Stoltenberg.
Sekretarz Generalny NATO dodał także, że dodatkowe zmiany wprowadzane w zakładach pracy pozwolą na zwiększenie produkcji amunicji w oparciu o istniejące zdolności.
Stoltenberg stwierdził wcześniej, że NATO powinno przygotować się na możliwą dziesięcioletnią konfrontację z Rosją, gdyż jej agresja może rozprzestrzenić się na inne kraje, jeśli na Ukrainie zwycięży rosyjski dyktator Władimir Putin.
Nawoływał wówczas do przyspieszenia zamówień dla europejskich koncernów obronnych i podkreślał, że w warunkach gospodarki rynkowej producenci broni potrzebują podpisanych kontraktów, aby zwiększyć produkcję.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że w tym roku 18 państw członkowskich Sojuszu (spośród 31) przeznaczy 2% swojego PKB na obronność.
Od czasu podjęcia zobowiązania w 2014 r. europejscy sojusznicy i Kanada przeznaczyli na obronność ponad 600 miliardów dolarów. W zeszłym roku odnotowano bezprecedensowy wzrost o 11% wśród sojuszników europejskich i Kanady. Oczekuję, że 18 krajów NATO wyda w tym roku 2% swojego PKB na obronność. To kolejny rekordowy wskaźnik. A to sześciokrotny wzrost w porównaniu z rokiem 2014, kiedy cel osiągnęło jedynie trzech sojuszników – oznajmił Stoltenberg.
W sumie sojusznicy NATO w Europie wydadzą w 2024 roku na obronność 380 miliardów dolarów, co stanowi 2% ich łącznego PKB.
ba za nv.ua
2 komentarzy
Jagoda
14 lutego 2024 o 18:56Dajcie ! Dajcie ! Dajcie ! Ale to kosztuje i to bardzo dużo ! A o podziękowaniu i wdzięczności banderowSSkiej junty kijowskiej nawet nie ma co marzyć !