Budowa Nord Stream 2 ma zostać wznowiona w tym tygodniu po tym, jak sztorm uniemożliwił ją w zeszłym. Jednak narastający sztorm polityczny nie pozwala uznać tego projektu za fakt dokonany pomimo sygnałów o rozmowach USA-Niemcy. W jego centrum znajduje się Polska. To okazja do testu jej mocy sprawczej oraz potencjału gry w pierwszej lidze polityki międzynarodowej – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
W BiznesAlert.pl można przeczytać, że niemiecki „Handelsblatt” ustalił, że rząd federalny Niemiec szuka „rozwiązania pakietowego”, które pozwoliłoby uniknąć sankcji USA i uspokoić obawy Waszyngtonu. Gazeta przekonuje, że Berlin chciałby przedstawić mechanizm wyłączenia Nord Stream 2 na wypadek spadku dostaw przez Ukrainę w celu uniknięcia możliwości szantażowania taką zmianą Kijowa przez Moskwę.
Chociaż Amerykanie są według Handelsblatta otwarci na rozmowę, to Niemcy są niechętni automatyzmowi takiego rozwiązania. Mają się obawiać, że spór o dostawy gazu zostanie wywołany nie przez Moskwę, ale Kijów. Mogą być otwarci na deklarację polityczną, że zatrzymają dostawy przez Nord Stream 2, jeżeli Kreml użyje gazu jako broni przeciwko jego sąsiadom. Handelsblatt ostrzega jednak, że kiedy sporny gazociąg otrzyma zgodę na pracę, nie może być ona wycofana, co oznacza groźbę roszczeń odszkodowawczych w razie wyłączenia dostaw. Niemcy mają mieć także zastrzeżenia wobec propozycji renegocjacji umowy przesyłowej Gazprom-Naftogaz, która opisuje minimalny wolumen dostaw z Rosji przez Ukrainę do końca 2024 roku.
Jednak gazeta dodaje, że nie są prowadzone bezpośrednie rozmowy dwustronne USA-Niemcy w sprawie Nord Stream 2 ze względu na okres przejściowy po wyborach prezydenckich wygranych przez Joe Bidena. Dopiero po zakończeniu nominacji istotnych dla relacji amerykańsko-niemieckich będzie możliwa dalsza rozmowa na ten temat. Handelsblatt ustalił, że Amerykanie toczą rozmowy o tym, jaką dalej prowadzić politykę wobec Nord Stream 2. Niemieccy Zieloni przekonują, że Niemcy powinny porzucić plan dokończenia budowy spornego gazociągu w zamian za zakupy LNG z USA opisany przez ekologów z organizacji Deutsche Umwelthilfe.
(…)
Cały artykuł tutaj.
fot. Wikimedia Commons, CC
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!