Unia Europejska spiera się z Europejskim Bankiem Centralnym o plany wykorzystania zysków z ponad 200 mld euro (217 miliardów dolarów) zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego na pomoc w odbudowie Ukrainy. Według agencji „Bloomberg”, unijni urzędnicy sprzeciwili się prezes EBC Christine Lagarde w związku z ostrzeżeniem banku, że działania przeciwko sankcjonowanym aktywom mogą zagrozić stabilności finansowej strefy euro i płynności wspólnej waluty.
Komisja Europejska sprzeciwiła się argumentom EBC, twierdząc, że jakiekolwiek ryzyko miało miejsce i zostało ocenione, gdy aktywa zostały wstępnie zablokowane w lutym 2022 r. po inwazji Rosji na Ukrainę i jak dotąd żadna z tych obaw się nie zmaterializowała. Według jednego ze źródeł, opcja nieoczekiwanego zysku nie wpływa na same aktywa, roszczenia Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej ani na rolę UE w utrzymywaniu papierów wartościowych.
Te różnice wyszły na pierwszy plan podczas spotkania ministrów finansów strefy euro, w którym uczestniczyła Lagarde i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.
Prezes EBC powiedziała na posiedzeniu, że opodatkowanie zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów może osłabić euro i wiarygodność europejskich papierów wartościowych. Zaznaczyła, że kwota, o którą chodzi, znacznie przekracza kilka miliardów, które ten ruch przyniesie Ukrainie.
Niektóre państwa członkowskie poparły ostrożność Lagarde, podczas gdy inne zauważyły, że chodzi o to, jak iść naprzód, a nie czy.
Zamrożone aktywa mogą przynieść nieoczekiwane zyski w wysokości około 3 mld euro, chociaż niektóre szacunki sugerują, że kwota ta może być jeszcze wyższa.
Przywódcy Unii Europejskiej popierają podatek od nieoczekiwanych dochodów z zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego o wartości ponad 200 mld euro, aby pomóc w odbudowie Ukrainy.
5 lipca 2023 r. Komisja Europejska wyjaśniła trudności związane z przekazaniem Ukrainie zamrożonych rosyjskich aktywów. Urzędnicy europejscy próbują zrozumieć, czy w ogóle możliwe jest legalne przeniesienie wszystkich zysków z tych aktywów do unijnego budżetu w celu dalszego transferu środków na Ukrainę.
Obecnie zablokowanych jest 207 mld euro aktywów rezerw Centralnego Banku Rosji i innych rosyjskich instytucji. Aktywa zdeponowane są w Brukseli, Luksemburgu, niektórych bankach inwestycyjnych w Niemczech i Francji.
Opr. TB, www.bloomberg.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!