Na 20 firm na świecie, które przynoszą największe dochody, siedem jest związanych z nowymi technologiami. Jest wśród nich 5 firm ze Stanów Zjednoczonych, 2 z Chin i nie ma ani jednej z krajów Unii Europejskiej.
29 września 2017 r. prezydencja estońska organizuje Talliński Szczyt Cyfrowy z udziałem szefów państw i rządów UE. Polskę reprezentuje premier Beata Szydło. To pierwsze spotkanie na tym szczeblu poświęcone kwestiom cyfrowym.
Organizacja szczytu cyfrowego wychodzi naprzeciw polskim postulatom wyrażonym m.in. we wspólnym liście do przewodniczącego RE z czerwca br., zainicjowanym przez Polskę oraz podpisanym przez 16 państw członkowskich UE. Estońska prezydencja zakłada wypracowanie modeli rozwoju społeczeństw cyfrowych Unii Europejskiej do 2025 roku. Dzięki nim Europa miałaby stać się światowym liderem nowych technologii oraz nowoczesnych gospodarek i społeczeństw.
Spotkanie, które rozpoczęło się w czwartek od kolacji unijnych liderów, jest też okazją do rozmowy o najważniejszych wyzwaniach, jakie stoją przed UE i pierwszą możliwością wymiany poglądów po niemieckich wyborach, które potwierdziły przywództwo kanclerz Angeli Merkel. Po okresie wyczekiwania na rozstrzygnięcia wyborcze w krajach zachodniej Europy, głównie we Francji i w Niemczech, obserwatorzy spodziewają się reformatorskiego przyspieszenia we wspólnocie.
Ważna debata, jaka toczy się w UE, dotyczy ewentualnego odrębnego budżetu dla strefy euro. Za taka opcją, przewidującą też powołanie ministra finansów eurolandu, opowiedział się we wtorek prezydent Francji. KE proponuje z kolei osobną „linię budżetową” dla krajów wspólnej waluty w ramach ogólnego budżetu.
Kresy24.pl/premier.gov.pl, pb.pl
1 komentarz
ktos
6 października 2017 o 11:32To ja proponuje aby z budzetu Eurolandu utrzymywac imigrantow.