81% Rosjan korzysta z Internetu, przy czym 65% czyni to każdego dnia, 14% kilka razy w tygodniu lub miesiącu, a tylko 2% bardzo rzadko.
24% spędza przy komputerze bądź nad smartfonem ponad cztery godziny dziennie.
Rzecz jasna najbardziej aktywną grupą internautów są młodzi ludzie w wieku 18-24 lat, aż 93% z nich surfuje każdego dnia.
Aktywni są także ludzie z wyższym wykształceniem – 78%, oraz mieszkańcy wielkich miast – 76% mieszkańców Moskwy i Petersburga korzysta zeń codziennie. Na ciągłą obecność w Internecie ma także wpływ zamożność – 72%.
Najczęściej zagląda się do sieci przy nauce i pracy – 44%.
Największą popularnością cieszą się strony poświęcone rozrywce – muzyce, filmom i książkom – zagląda tam 42% internautów.
Zaskakujące jest jednak, że Rosjanie wycofują się z sieci społecznościowych. W roku 2014 kontakt ze znajomymi poprzez rozmaite fora i komunikatory utrzymywało 31%. W roku 2018 zanotowano spadek do 28%. Jeszcze „gorzej” wygląda jeśli weźmie się pod uwagę poszukiwanie w wirtualnej rzeczywistości nowych przyjaciół, czy partnerów do interesu. W ciągu ostatnich czterech lat zanotowano tu spadek z 16% do 4%. Podobnie jest z grami online – z 18% do 9%.
O 8% wzrosła natomiast grupa ludzi poszukujących praktycznych informacji. Ilość internautów śledzących za pomocą sieci wydarzenia w polityce pozostała praktycznie na tym samym poziomie – 34% i 35%.
Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie w dni 17 września, więc jeszcze za wcześnie na wnioski. Bardzo możliwe jest jednak, że wpływ na te zmiany ma coraz szczelniejsza infiltracja Internetu i kary za coś, co jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia, czyli za wyrażanie własnego zdania, bywa że w dość swobodnej formie.
Adam Bukowski
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!