Na Białorusi nikogo już nie dziwią ulice „17 września”. Zestaw wydarzeń i nazwisk na mapie stolicy i innych miast naszej sąsiadki, niezbicie świadczy o stopniu sowietyzacji białoruskiego społeczeństwa. I pewnie jeszcze długo się to nie zmieni.
Opozycyjna Białoruska Socjaldemokratyczna Partia – Hramada chcąc przełamać monopol symboli komunistycznych w przestrzeni publicznej, i skorzystać ze sprzyjającego – wydawało się – klimatu ożywiania symboliki narodowej, wystosowała do Miejskich Komitetów Wykonawczych wielu miast propozycje nadania ulic na cześć „25 Marca”. Tego dnia przypada rocznica proklamowania niepodległego państwa w 1918 roku (Białoruskiej Republiki Ludowej).
Przerwszą odpowiedź Hramada otrzymała od władz Mińska. Co odpowiedział stołeczny „ratusz”?
„Komisja ds. nadawania i zmian nazw ulic podjęła decyzję, iż w nowo nadawanych nazwach ulic niepożądane są cyfry”. Ot po prostu.
Z takim samym wnioskiem Hramada zwróciła się do władz miejskich w Mohylewie.
Rada miasta Mohylew odpowiada, że tamtejsza komisja nadaje nazwy ulic miasta, biorąc pod uwagę listę rezerwową. A ta lista ma już 98 propozycji.
„Prezydium Rady uważa za niewłaściwe nazwanie nowej ulicy miasta Mohylew „25 Marca”.
Odpowiedź z Witebska była krótka:
„Wasza propozycja nadania nazwy jednej z nowych ulic w mieście Witebsk, im. 25 marca, została uznana za niecelową”.
W rada miejska Brześcia z kolei podziękowała aktywistom za ich aktywną postawę społeczną i zaangażowanie, a nawet przyznała, że „dzień proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej jest znaczącym wydarzeniem w historii kraju, i było pierwszym doświadczeniem białoruskiej państwowości”. Ale potrzeby nazywania nowych ulic w Brześciu na razie nie ma.
Z Homla przyszła odpowiedź, że wniosek Hramady zostanie rozpatrzony na posiedzeniu komisji toponimicznej w miejskim komitecie wykonawczym.
Według portalu tut.by, najpopularniejsze nazwy ulic na Białorusi to: Sowietskaja (119 miejscowości), Komsomolskaja (115) i Lenina (112). W Mińsku ulica Sowietskaja istnieje od 1919 r. (wtedy proklamowano Białoruską Socjalistyczną Republikę Radziecką), ulica Komsomolskaja – od 1922 r., a Lenina – od 1945 r
Kresy24.pl/ba
1 komentarz
bkb2
24 stycznia 2019 o 11:35Białoruś w któryś dzień stanie się niepodległa…. To jest tylko kwestią czasu..