Amerykański Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo spotkał się na zakończenie swojej wizyty na Białorusi z tamtejszymi obrońcami praw człowieka.
W spotkaniu z szefem amerykańskiej dyplomacji, do którego doszło 1 lutego uczestniczyli szef Centrum Praw Człowieka „Viasna” Aleś Bialacki, Siergiej Drozdowski z Biura Praw Osób Niepełnosprawnych, Elena Anisim z Towarzystwa Języka Białoruskiego, oraz Oleg Gułak, przewodniczący Białoruskiego Komitetu Helsińskiego.
Białoruscy obrońcy praw człowieka poruszyli najważniejsze na ten moment kwestie dotyczące przestrzegania praw człowieka na Białorusi.
Aleś Bialacki poinformował o niezmiennie złej sytuacji z dziedzinie praw społeczno-politycznych. Zauważył, że naruszane są prawa do wolności zgromadzeń i wieców, jako przykład podając ostatnie pokojowe demonstracje na rzecz niepodległości kraju, za udział w których władze ukarały dziesiątki uczestników. Działacz podkreślił, że władze nie są gotowe do współpracy ze społeczeństwem obywatelskim nawet w tak ważnych dla Białorusi kwestiach, jak niepodległość.
Białacki zauważył, że prawa działaczy politycznych, niezależnych blogerów i działaczy są łamane:
„Niestety w kraju nie ma wolnych wyborów. Rząd został sprywatyzowany, nie ma niezależnego sądownictwa, a władza ustawodawcza nie odpowiada prawdziwemu nastrojowi społecznemu.
Sze „Viasny” powiedziała, że miliony Białorusinów popiera reformy demokratyczne w kraju, ale represje władz budzą wysoki poziom strachu.
Bialacki zwrócił uwagę na fakt, że kwestia niepodległości Białorusi jest bezpośrednio związana ze złożonymi zmianami w demokratyzacji życia społecznego i politycznego w kraju. Wyraził nadzieję, że Stany Zjednoczone przyczynią się do pozytywnych zmian w całym regionie Europy Wschodniej, w szczególności w krajach takich jak Ukraina, Mołdawia, Białoruś.
Była deputowana Elena Anisim z kolei uzależniła aktywność społeczeństwa obywatelskiego od utrzymania przez Białoruś niepodległości. Zauważyła znaczenie języka i kultury Białorusi w tej sytuacji i opowiedziała o ostatnich demonstracjach na rzecz niepodległości.
Siergiej Drozdowski mówił o problemach związanych z wdrażaniem praw społeczno-ekonomicznych, brakiem przepisów antydyskryminacyjnych i naruszeniem praw związków zawodowych.
Oleg Gulak w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na znaczenie dialogu między USA a Białorusią w kwestii praw człowieka i opowiedział się za bardziej aktywnym zaangażowaniem społeczeństwa obywatelskiego we wszystkie negocjacje między USA a Białorusią.
Mike Pompeo skomentował przemówienia białoruskich obrońców praw człowieka. Zapewnił, że Stany Zjednoczone rozumieją problemy, oraz że poruszył najważniejsze kwestie praw człowieka na Białorusi podczas spotkania z prezydentem A. Łukaszenką i ministrem spraw zagranicznych Makiejem. Podkreślił również, że stanowisko USA w sprawie wspierania demokracji i praw człowieka na Białorusi pozostaje niezmienione.
Spotkanie było wyraźnym sygnałem rządu USA wspierającego społeczeństwo obywatelskie i działaczy demokratycznych na Białorusi.
ba na podst. spring96.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!