17 listopada 2014 roku w Domu Polonii Stowarzyszenia Kultury Polskiej w Charkowie odbyło się spotkanie z panem Stanisławem Łukasikiem, Konsulem Generalnym rzeczpospolitej Polskiej w Charkowie. Uczestników spotkania powitała pani Józefa Czernijenko, prezes Stowarzyszenia, która przedstawiła gościa.
Pan Konsul przybył na spotkanie z okazji rozpoczęcia swojej misji w Konsulacie Generalnym rzeczpospolitej Polskiej w Charkowie. Pan Stanisław Łukasik odpowiadał na pytania członków Stowarzyszenia. Przedstawiamy najciekawsze z nich.
– Czy może Pan powiedzieć coś o sobie?
– Urodziłem się w 1964 roku w Kielcach. Jestem absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej, magistrem historii (1988 r.), specjalność nauczycielska. Potem przeniosłem się do Warszawy do pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Znam dwa języki obce: rosyjski i angielski. Mam odpowiednie dyplomy i certyfikaty. Jestem żonaty, mam dwoje dzieci.
– Kiedy został Pan konsulem i gdzie pracował wcześniej?
– Cały czas związany jestem ze służbą konsularną. Zostałem powołany na stanowisko konsula generalnego po raz pierwszy. Wcześniej, od 1989 roku pracowałem w Ministerstwie Spraw Zagranicznych na różnych stanowiskach. Przez pewien czas pracowałem w Ambasadzie RP w Moskwie. W ostatnich latach (2009 – 2014 ) –byłem Naczelnikiem Wydziału Wschodniego Departamentu Konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znam problemy Polaków na Wschodzie – w Rosji, Ukrainie, na Białorusi. A teraz chcę pomóc rozwiązywać problemy Polaków tutaj w Charkowie w miarę moich możliwości. Jeżeli Państwo mają jakieś problemy, propozycje, to przychodźcie do konsulatu. Postaramy się pomóc.
– Jak Pan widzi współpracę między Konsulatem a Stowarzyszeniem Kultury Polskiej?
– Widzę współpracę równorzędnych, równoprawnych partnerów. Konsulat jest dla Państwa, oczywiście. Postaram się być doradcą, pomocnikiem. Pomyślimy, jak pomóc Stowarzyszeniu materialnie. Dziś widziałem, że Stowarzyszeniu brakuje pomieszczeń. To nie jest proste. Będziemy o tym myśleć.
– Czy spodobał się Panu Charków?
– Tak, spodobał się. Tym bardziej po Moskwie, która wydawała mi się miastem-gigantem, miastem-molochem, gdzie trudno żyć. Człowiek czuje się malutkim trybikiem w ogromnym mechanizmie. A Charków łączy w sobie dwie cechy. Z jednej strony, jest to prawdziwe centrum europejskie. Z drugiej strony, ma własną duszę, klimat. Bardzo spodobała mi się atmosfera Charkowa. Szczególnie atmosfera centrum miasta, gdzie mieszkam i pracuję.
– Jakie są możliwości dla Ukraińców uzyskania wykształcenia w Polsce?
– Jednym z najbardziej popularnych i dostępnych dla ukraińskich studentów jest kształcenie w Polsce. Istnieją dwie możliwości. Pierwsza – osoby polskiego pochodzenia mają możliwość dostać stypendium Rządu Polskiego. Jest taki specjalny program rządowy. Osoby ubiegające się o stypendium Rządu RP na studia w Polsce powinny zwrócić się do polskich placówek dyplomatycznych za granicą. Powinny one mówić po polsku, ponieważ specjalna komisja przeprowadzi rozmowy z kandydatem do stypendium. A druga możliwość – istnieje wiele uczelni w Polsce, w których każdy może zdobyć wykształcenie na własny koszt. Trzeba mieć tylko maturę i pieniądze. Polskie uczelnie wyższe są bardzo zainteresowane studentami z zagranicy, szczególnie ze Wschodu. To studia płatne. Przyjęcie na studia odbywa się po maturze i w większości przypadków bez egzaminów wstępnych. Ale także trzeba znać język polski, ponieważ nauka odbywa się w tym języku. Niektóre uczelnie publiczne dają możliwość otrzymania wykształcenia w języku polskim bezpłatnie. Na uniwersytetach i w centrach językowych istnieją specjalne kursy języka polskiego dla cudzoziemców. Polskie uczelnie oferują naukę także w języku angielskim, francuskim i innych. Studia w tych językach dają możliwość otrzymania dwóch dyplomów różnych uczelni.
– Jakie są zalety studiowania w Polsce dla Ukraińców?
Studia w Polsce dają doskonałą okazję do uzyskania wyższego wykształcenia w sercu Europy najniższym kosztem. Czesne, zakwaterowanie i wyżywienie w Polsce jest znacznie niższe niż w innych krajach europejskich. Ponadto studenci mają możliwość zarabiania pieniędzy w czasie wakacji. Polskie dyplomy są wysoko oceniane na świecie, ponieważ odpowiadają normom Międzynarodowej Klasyfikacji Edukacji (ISCED). Dlatego też przed absolwentami uczelni w Polsce otwierają się szerokie perspektywy zatrudnienia nie tylko na Ukrainie, ale także w innych krajach.
W ostatnich latach popyt na wykwalifikowanych pracowników jest znacznie wyższy niż podaż. Dla studentów studiujących w Polsce wyjazd na staż lub po prostu na letnie praktyki (żeby zarobić trochę pieniędzy) do Stanów Zjednoczonych, Anglii, Francji, Hiszpanii lub do innych krajów europejskich nie jest problemem. Doświadczenie zdobyte w trakcie nauki w Polsce daje możliwość podniesienia poziomu edukacji, uzupełnia je bardzo potrzebnym w naszych czasach doświadczeniem międzynarodowym. Kształcenie za granicą pozwala nie tylko dowiedzieć się więcej o świecie, ale także przyczynia się do lepszego zrozumienia kultury i tożsamości innego kraju.
– Czy planują Państwo zrobić coś dla młodych Ukraińców, którzy chcą studiować w Polsce?
– Tak, planujemy organizować spotkania ukraińskiej młodzieży z przedstawicielami polskich uczelni, którzy będą reklamować je i zapraszać Ukraińców na studia. Na takim spotkaniu można dowiedzieć się jak wygląda system wyższego szkolnictwa w Polsce, jak wybrać odpowiednią uczelnię, jakie dokumenty należy przygotować, jak wygląda proces rekrutacji i uzyskać wiele innych informacji. Jako konsul rozumiem, że tutaj w Charkowie jest ważne, by jak najwięcej reklamować polskie uczelnie. Planujemy zorganizować takie spotkanie już tego lata. W imieniu Stowarzyszenia Kultury Polskiej w Charkowie pani Józefa Czernijenko, prezes Stowarzyszenia, podziękowała panu Stanisławowi Łukasikowi za interesującą rozmowę i wręczyła pamiątkę.
Helena Murawiowa, foto Oleg Czernijenko
POLONIA CHARKOWA №11(145) r.2014
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!