Na oficjalne obchody 1025. rocznicy chrztu Rusi Kijowskiej przyjedzie katolikos-patriarcha Gruzji Eliasz II.
Po raz pierwszy Eliasz II, który w dniach 23-30 lipca odwiedzi Moskwę, Kijów i Mińsk, oraz spotka się z patriarchą Cyrylem, uczestniczył w podobnej ceremonii rocznicowej w 2011 roku, z okazji 123-lecia chrztu Rusi.
Gruzja stała się chrześcijańska na początku IV wieku, natomiast chrystianizacja Rusi Kijowskiej to wiek X (za oficjalną datę przyjęcia chrześcijaństwa uznaje się 988 rok – chrzest księcia kijowskiego Włodzimierza). W latach 1810- 1917 Gruziński Kościół Prawosławny był częścią Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. W 1917 roku gruzińscy biskupi podjęli decyzję o autokefalii, która została uznana przez Rosyjski Kościół Prawosławny w 1943 roku i potwierdzona przez patriarchę Konstantynopola w 1989 roku.
Podczas kijowskich obchodów rocznicy chrztu dwa lata temu katolikos-patriarcha całej Gruzji, arcybiskup Mccheta-Tbilisi oraz biskup metropolita Abchazji i Pitsundy Eliasz II spotkał się z patriarchą Cyrylem. Spotkanie hierarchów trwało półtorej godziny. Cyryl powiedział wtedy dziennikarzom, że poruszyli „wiele trudnych problemów”, w tym sytuację w Abchazji i Południowej Osetii, i stwierdził, że „jest jasne”, iż kanoniczną jurysdykcję nad tymi terenami sprawuje patriarchat gruziński.
Podczas tegorocznego spotkania również będą omawiane stosunki Gruzińskiej i Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, kwestie Abchazji i Osetii oraz powrotu grobów gruzińskich królów do Gruzji – podała Ukraińska Prawda.
W 988 roku Ruś Kijowska oficjalnie przyjęła chrzest w obrządku grecko – bizantyjskim, stając się kolebką wschodniego chrześcijaństwa. Uroczystości rocznicowe trwają przez cały obecny rok we wszystkich krajach świata, w których mieszkają wyznawcy prawosławia. Ich kulminacja będzie miała miejsce w Kijowie 28 lipca.
Uroczyste obchody 1025 rocznicy chrztu Rusi Kijowskiej rozpoczną się w Kijowie 24 lipca. 25 lipca nastąpi otwarcie wystawy „X wieków prawosławnej Rusi w postaciach jej świętych”. Dzień później, 26 lipca, na uroczystości do Kijowa przybędą przedstawiciele wszystkich Kościołów prawosławnych oraz relikwie św. Andrzeja Apostoła. Na 27 lipca zaplanowano uroczyste nabożeństwa przy pomniku św. Włodzimierza nad Dnieprem i świąteczne koncerty w centrum Kijowa. Obchody zakończą się w niedzielę 28 lipca uroczysta liturgią w niedzielę przed cerkwią Zaśnięcia Bogurodzicy w Ławrze Kijowsko-Peczerskiej.
Komitetowi oficjalnych obchodów przewodniczą premier Ukrainy Mykoła Azarow i szef Administracji Prezydenta Serhij Lowoczkin. W składzie Komitetu znaleźli się liczni ministrowie i kierownicy szeregu centralnych i terenowych organów władzy wykonawczej. Ponadto włączono do tego grona dyrektorów kilku centralnych instytucji kulturalnych i naukowych: Biblioteki Narodowej, Narodowej Akademii Nauk, Instytutu Filozofii oraz Narodowego Instytutu Badań Strategicznych przy prezydencie.
Z ramienia instytucji religijnych do Komitetu weszli przedstawiciele Kościołów ukraińskich – prawosławnych Patriarchatów Moskiewskiego i Kijowskiego, grecko- i rzymskokatolickiego oraz Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych.
Kresy24.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!