Na przełomie lat 2011/2012 powstała wśród Polaków w Stanisławowie idea utworzenia Domu Polskiego. Władze miasta Iwano-Frankiwsk wskazały potencjalny obiekt przy ulicy Strzelców Siczowych 56, który po dokonaniu oceny przez eksperta uznano za nadający się do adaptacji na potrzeby takiej instytucji. 17 lipca 2012 roku mer miasta Wiktor Anuszkewyczus oraz prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie Emilia Chmielowa podpisali w obecności wiceministra spraw zagranicznych RP Janusza Ciska „Deklarację w sprawie powołania Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w mieście Iwano-Frankiwsku”, a 11 maja 2013 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Centrum z udziałem władz miasta i obwodu oraz wiceministra spraw zagranicznych RP Jerzego Pomianowskiego i konsula generalnego RP we Lwowie Jarosława Drozda. Od 1 kwietnia 2014 roku funkcję dyrektora CKPiDE pełni Maria Osidacz.
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Centrum w Stanisławowie prowadzi szeroką działalność pomocową. Jak informuje Danuta Stefanko na łamach „Nowego Kuriera Galicyjskiego” (17–30 maja 2022 r., nr 9 /397/):
„[…] W pierwsze dni rosyjsko-ukraińskiej wojny, kiedy na przejściach granicznych z Polską zgromadziło się setki, tysiące osób i samochodów, wspólnie z Fundacją Wolność i Demokracja we współpracy z Obroną Terytorialną w Mościskach w obwodzie lwowskim Centrum Kultury Polskiej wspierało ludzi, którzy stali w kolejkach. Wolontariusze gotowali ciepłe posiłki, rozdawali żywność i napoje dostarczone z Polski.
– W tym momencie jesteśmy potrzebni tym, którzy znaleźli się w biedzie, dlatego od pierwszych dni wojny zaczęliśmy organizować pomoc humanitarną, która popłynęła z Polski. Podtrzymujemy regularny kontakt z naszymi partnerami, przyjaciółmi. Listy potrzeb ciągle są aktualizowane. Ponad 11 milionów Ukraińców było zmuszonych do opuszczenia swoich miejsc zamieszkania, więc trzeba pomagać, trzeba się wciąż mobilizować – powiedziała Maria Osidacz, dyrektor Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego.
Obecnie, dzięki wsparciu partnerów i przyjaciół, placówka przekazuje wsparcie i pomoc humanitarną różnym odbiorcom. Wypracowana sieć kontaktów z wolontariuszami na Ukrainie pozwala na sprawne przekazywanie darów batalionom wojskowym, obronie terytorialnej, policji, przesiedleńcom, mieszkańcom mniejszych i większych miejscowości, gdzie są prowadzone walki, szpitalom, a nawet zwierzętom.
– Pomoc jest potrzebna w dużych ilościach, ponieważ ludzie stracili domy, absolutnie wszystko, co nabyli. Bardzo się cieszymy, że mamy takich partnerów, braci i siostry, którzy nam pomagają w różnych aspektach. Możemy śmiało i uczciwie nazywać Polskę naszą siostrą, ponieważ w tym trudnym czasie nas wspiera. Bardzo nam miło, że kontynuujemy współpracę z Centrum Kultury Polskiej. Cieszy nas, że tutaj ludzie nie są obojętni, kontaktują się z nami i pomagają na różne możliwe sposoby – powiedziała Ołeksandra Babecka, kierownik Wydziału Komunikacji Społecznej Policji Patrolowej w obwodzie iwanofrankiwskim.
Pomoc, która dociera z Polski, ale też Francji, to głównie artykuły spożywcze, żywność dla dzieci, środki higieny, leki, opatrunki medyczne oraz karmy dla zwierząt. Dotychczas pomoc przekazana przez Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego została dostarczona między innymi do Kijowa, Charkowa, Białej Cerkwi, Czernihowa, Mikołajowa, Kramatorska oraz mniejszych miejscowości w ich okolicach. […]
Partnerami ośrodka pomocy potrzebującym są m.in. Fundacja Wolność i Demokracja, Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie, Stowarzyszenie Wspólnota Polska, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Fundacja „Świat w Naszych Rękach” oraz Fundacja Psia Ekipa. Głównym darczyńcą pozostaje Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. […]”.
RES
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!