Grupa Łotyszy postawiła najbardziej wysunięty na północ marker Camino de Santiago w pobliżu granicy tego kraju z Estonią. Camino de Santiago to ogólnoeuropejska sieć szlaków pielgrzymkowych, z których wiele sięga średniowiecza i które zbiegają się w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii.
„Wszyscy braliśmy udział w budowie drogi, [ponieważ] wszyscy przeszliśmy szlaki Camino w Hiszpanii, Portugalii i innych krajach” – powiedział Zaiga Abele, jeden z uczestników i autorka książki na ten temat. „Kiedyś nie mogliśmy sobie wyobrazić, że ścieżka św. Jakuba będzie przebiegać przez Łotwę. Okazuje się jednak, że w 1987 roku, kiedy trasa Santiago została włączona do programu Szlaki Kulturalne Rady Europy, istniała już mapa zakładająca, że szlak będzie przebiegać również przez kraje bałtyckie ”- dodał Abele.
Camino de Santiago to duża sieć starożytnych szlaków pielgrzymkowych rozciągających się w całej Europie i zbiegających się przy sanktuarium św. Jakuba Wielkiego, jednego z 12 apostołów, w Santiago de Compostela, północno-zachodnia Hiszpania.
Archeologiczne wykopaliska w Tallinie ujawniły, że odznaki pielgrzymkowe, zdobywane podczas wędrówek z dzisiejszych krajów bałtyckich do takich miejsc jak Rzym, były powszechną walutą wśród niektórych warstw społecznych w stolicy Estonii, aż do czasu reformacji w XVI wieku.
Err.ee Oprac MK
foto wkipedia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!