Bułgaria i Rumunia, dzięki pozytywnemu rozpatrzeniu kandydatur obu państw, od 31 marca 2024 roku zostaną przyjęte do strefy Schengen – ogłosiła 31 grudnia 2023 r. późnym wieczorem hiszpańska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej.
Od tego momentu obywatele obu państw będą mogli podróżować bez paszportów do państw strefy Schengen, obejmującej 25 z 27 krajów Unii Europejskiej. Do strefy należą też 4 stowarzyszone z Unią Europejską państwa: Szwajcaria, Norwegia, Islandia oraz Liechtenstein.
Decyzja w sprawie zniesienia obowiązku posiadania paszportów na granicach lądowych przez obywateli Bułgarii i Rumunii ma zapaść, jak sprecyzowała Rada Unii Europejskiej, „w rozsądnym przedziale czasowym”.
Przeciwko przyjęciu Bułgarii i Rumunii, do którego konieczna była jednomyślność członków strefy Schengen, wypowiadała się wcześniej Austria.
Przypomnijmy, iż strefa Schengen to obszar obejmujący 27 państw, na którym zniesiono kontrole graniczne na granicach wewnętrznych, o łącznej powierzchni 4 368 693 km².
Strefa ta została utworzona na podstawie układu z Schengen, podpisanego w roku 1985. Obowiązują w niej przepisy dotyczące między innymi ochrony granic, ochrony danych osobowych, wzajemnej współpracy między służbami policyjnymi państw członkowskich, wydawania wiz cudzoziemcom i działania Systemu Informacyjnego Schengen. W roku 1990 została podpisana Konwencja wykonawcza do układu z Schengen.
Wewnętrzne granice w strefie Schengen przekracza 3,5 miliona osób dziennie – przywrócenie na nich kontroli wygenerowałoby koszty od 100 miliardów do 230 miliardów euro na przestrzeni 10 lat, utrudniając 1,7 miliona osób transgraniczny dojazd do pracy.
Najnowszym członkiem strefy Schengen (od 1 stycznia 2023 roku) jest Chorwacja. Polska została przyjęta do strefy 21 grudnia 2007 roku.
RES na podst.: APW; „Nasz Dziennik”
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!