W sobotę 24 lutego, w drugą rocznicę agresji rosyjskiej na Ukrainę i w przeddzień pseudowborów parlamentarnych na Białorusi, grupa byłych oficerów sił bezpieczeństwa „Belpol” przypomniała Białorusinom, że walka o wolność trwa.
Dokładnie o godzinie 15:00 na telebimach w centrach handlowych, monitorach w sklepach i komunikacji miejskiej pojawił się film z odezwą emigracyjnej liderki opozycji Swietłany Tichanowskiej do Białorusinów.
Do przeprowadzenia akcji przyznaje się „Belpol” – stowarzyszenie byłych oficerów sił bezpieczeństwa, którzy po sfałszowanych wyborach prezydenckich 2020 roku, brutalnym rozpędzeniu protestów i fali trwających do dziś represji, przeszli na stronę opozycji.
Przedstawiciel opozycji nie podaje szczegółów organizacji akcji „Belpolu”, ale twierdzi, że przemówienie Swietłany Tichanowskiej z 24 lutego zostało wyświetlone na ponad 2 tysiącach ekranów reklamowych w sklepach na terenie całej Białorusi i w stołecznym metrze.
Program trwał średnio około dwóch godzin, aż administratorom udało się wyłączyć transmisję.
Już w niedzielę agenci reżimu Łukaszenki zatrzymali czterech pracowników firmy „Legion-104”, która zajmuje się emisją treści wyświetlanych na interaktywnych ekranach oraz ich obsługą.
Ale według przedstawiciela „Belpol” Uładzimira Żigara, zatrzymani nie mają żadnego związku z akcją .
— Zatrzymani pracownicy firmy „Legion-104” nie mają nic wspólnego z włamaniem do ekranów. Żadna z osób biorących udział w akcji nie przebywa obecnie na Białorusi – powiedział w rozmowei z portalem Zerkalo.io.
Żigar uważa, że pracownicy „Legionu-104” zostali zatrzymani, aby siły bezpieczeństwa „mogły złożyć raport” swojemu kierownictwu o pomyślnym zakończeniu śledztwa.
— Organy ścigania boją się kary — mówi przedstawiciel stowarzyszenia. — W obawie przed swoimi przełożonymi systematycznie „karmią” go dezinformacją na temat schwytanych „ekstremistów”, tylko po to, aby się chronić.
Przedstawiciel „Belpolu” twierdzi, że akcja 24 lutego zakończyła się sukcesem, pomimo zatrzymań niewinnych osób:
— Każdy obywatel Białorusi widział nasze symbole narodowe i Swietłanę Tichanowską. To zainspirowało ludzi. Nawet 3,5 roku po wyborach walka o wolność Białorusi trwa.
ba za nashaniva.com/zerkalo.io
1 komentarz
Antoni Kosiba
27 grudnia 2024 o 22:46Nie „Swietłana Tichanowska”, ale „Swiatłana Cichanoŭskaja” (dlaczego rusyfikujecie jej imię, a nazwisko zniekształcacie aż w dwóch miejscach?). Nie „narodowa liderka” i nie „przywódczyni opozycji”, ale „prezydent elekt” (to ona wygrała wybory!). I nie „reżim”, ale „reżym” (po polsku nie ma „i” po „ż” ani po „rz”).