Trwa inwentaryzacja i pomiary fotogrametryczne drewnianej zabudowy w wileńskiej dzielnicy Śnipiszki. To ważne, aby zachować tożsamość dzielnicy podczas odnawiania budynków i ubiegać się o finansowanie programów ochrony dziedzictwa kulturowego. Właściciele starych budynków na Śnipiszkach zapraszani są do rejestracji – pomiary wykonywane są bezpłatnie dla mieszkańców.
„Drewniane Śnipiszki to wyjątkowe miejsce w Wilnie, które chcemy pomóc zachować. I trzeba to zrobić niezwłocznie, bo ta dzielnica szybko się zmienia” – powiedziała portalowi lrt.lt Živilė Ratavičiūtė, starsza specjalistka Wydziału Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Samorządu m. Wilna. – Ważne jest, aby zmierzyć i te drewniane domki, które pojedynczo nie mają wyjątkowych wartości architektonicznych, bo o wyjątkowości tego miejsca nie decydują poszczególne budynki, ale całość zabudowy drewnianej”.
Pierwszeństwo mają budynki drewniane, ale możliwe będzie również dokonanie pomiarów wartościowych domów murowanych. Mieszkańcy Śnipiszek zapraszani są do rejestracji na pomiary fotogrametryczne, e-mail:
eu****************@id*******.lt
.
Udział mieszkańców w podczas pomiaru nie jest konieczny, rejestrowana będzie jedynie zewnętrzna część budynków. Pomiary są bezpłatne, a ich dane będą dostępne dla mieszkańców.
Zachęcam mieszkańców do skorzystania z tej możliwości. Nawet jeśli właściciele nie planują w najbliższym czasie renowacji swoich domów, w razie potrzeby będą musieli sami przeprowadzić takie pomiary. A za ten czas cenne właściwości budynków drewnianych mogą zostać utracone – mówi Ratavičiūtė.
Specjaliści firmy „ID Vilnius” po uzyskaniu zgody właścicieli wykonują za pomocą dronów zdjęcia budynków drewnianych i murowanych, wykonują pomiary fotogrametryczne ich elewacji.
Pomiary są ważne dla przygotowania projektów budowlanych i projektów zarządzania, a także umożliwiają łatwiejszą, skuteczniejszą i tańszą renowację budynków lub przywrócenie tego, co zostało utracone w wyniku pożaru lub innych okoliczności. Pomiary fotogrametryczne budynków drewnianych są przeprowadzane w celu wdrożenia strategii ochrony dziedzictwa architektury drewnianej i uzupełnienia zbiorów Muzeum Drewnianej Architektury Miejskiej.
Ostatnia inwentaryzacja budynków w dzielnicy Śnipiszki przeprowadzona została dwadzieścia lat temu. Od tego czasu teren ten przeszedł wiele zmian.
Po aktualizacji danych możliwe będzie dokładniejsze określenie cennych cech części obszaru dziedzictwa kulturowego Śnipiszek, zwanej Skansenem, a także udokładnienie granic tego obszaru.
ba podst. lrt.lt/vilnius.lt
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!