Rosja transportuje ropę naftową do Chin morzem. Ryzykowny logistycznie i kosztowny transfer surowca odbywa się między tankowcami na morzu w pobliżu Korei Południowej. W procederze uczestniczą na razie co najmniej dwie chińskie firmy. Poinformowała o tym agencja Bloomberg, opisując ten nowy, „kreatywny” schemat eksportu rosyjskiej ropy do Chin – z przeładunkiem na morzu, pomimo niewielkiej odległości między dwoma krajami.
Coraz więcej armatorów na Zachodzie unika rosyjskiej ropy ze względu na potencjalne konsekwencje sankcji finansowych, więc program z przeładunkami na morzu pozwala na zwiększenie liczby rejsów dostępnymi statkami.
Wygląda to tak: małe statki typu Aframax lub Long Range-2 są ładowane ropą w terminalu pod Władywostokiem, a następnie ropa jest przepompowywana do supertankowców na wodach w pobliżu portu Yeosu w Korei Południowej na kolejny etap podróży do Chin.
Taka trasa zwiększa całkowity czas i koszt dopłynięcia do odbiorcy, ale jednocześnie zwiększa się wydajność tego kanału: im krótsze rejsy, tym częściej można załadować dostępne tankowce. Jednocześnie, jak dodaje agencja, chcący kupić rosyjską ropę otrzymują znaczne rabaty w porównaniu ze światowymi cenami ropy.
Według Bloomberga z supertankowcami typu VLCC, które są załadowywane ropą na morzu, nie ma problemów ze względu na nową falę „histerii koronawirusa” w Chinach i spadek popytu na nie.
Przypomnijmy, 4 maja przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaprezentowała szósty pakiet unijnych sankcji wobec Rosji, w tym embargo na ropę i odłączenie Sbierbanku od SWIFT.
Jednocześnie rząd Węgier stwierdził, że unijny plan całkowitego zakazu importu rosyjskiej ropy jest niezadowalający, bo – jak twierdzi – zagraża bezpieczeństwu energetycznemu kraju.
Według źródeł Bloomberga UE zaproponowała zrewidowanie embarga naftowego wobec Federacji Rosyjskiej i umożliwienie Węgrom i Słowacji zakupu rosyjskiej ropy do końca 2024 roku, Czechom – do czerwca 2024 roku.
Jednocześnie przewodnicząca Rady Europejskiej jest przekonana, że embargo na rosyjską ropę zostanie zatwierdzone przed końcem miesiąca. Decyzja zostanie podjęta pomimo oporu Węgier.
Opr. TB, https://www.bloomberg.com/
1 komentarz
qwe
27 maja 2022 o 09:04jak tam juz pod dywanikiem najwieksza afera korupcyjna w UE zamieciona? tą tez zamiota? nikt nie pojdzie siedziec za doprowadzenie do niewydolnosci enrgetycznej EUROPY? i uzaleznienie jej od obcego panstwa?