Amerykańska agencja ekonomiczna twierdzi, że Kaspersky Lab, znana na całym świecie firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem, tworząca m.in. popularne programy antywirusowe, blisko współpracowała z Federalną Służbą Bezpieczeństwa.
Dziennikarze Bloomberga piszą nawet, że mają nawet e-maile potwierdzające współpracę Kaspersky’ego ze służbami specjalnymi Federacji Rosyjskiej. Rosyjska firma miała przygotować dla FSB systemy bezpieczeństwa oraz pracować nad innymi projektami, które agencja określa jako „niewygodne” dla firmy. Chodzi m.in. o oprogramowanie do ochrony przed dość często stosowanymi atakami typu DDoS. W dokumentach posiadanych przez dziennikarzy jest mowa o nowym systemie, który rzekomo potrafi „aktywnie przeciwdziałać” tego rodzaju działaniom. Firma zdecydowanie zaprzecza tym rewelacjom.
Ale to nie pierwszy raz w ostatnim czasie, gdy firma Kaspersky (założona w 1997 przez Jewgenija Kasperskiego) jest opisywana w takim świetle. W styczniu rosyjska gazeta „Kommiersant” pisała, że od grudnia przetrzymywani są w areszcie menedżer „flagowej” rosyjskiej firmy komputerowej Kaspersky Lab oraz specjalista od spraw bezpieczeństwa cybernetycznego, wysoki oficer Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Zatrzymany pracownik to Rusłan Stojanow, kierował w Kaspersky Lab oddziałem ds. badania cyberprzestępstw. Oddział ten – według dziennika – ściśle współpracował z FSB i MSW Rosji w analizowaniu przestępstw informatycznych i ekspertyzach w sprawach karnych dotyczących takich przestępstw. Wcześniej Stojanow, a także jego podwładni z tego oddziału, pracowali w moskiewskim departamencie MSW. Drugim ma być wysoki rangą oficer FSB Siergiej Michajłow odpowiadający za bezpieczeństwo cybernetyczne państwa. Śledztwo w ich sprawie ma dotyczyć zdrady państwa. Firma Kaspersky Lab potwierdziła zatrzymanie i zapewniła, że śledztwo nie jest związane z firmą, lecz prowadzone jest wobec osoby prywatnej.
Poza tym już na początku 2015 roku ten sam Bloomberg pierwszy raz pisał, że znany rosyjski producent programów antywirusowych i systemów walki z cyberprzestępczością Kaspersky Lab aktywnie współpracuje z rosyjskimi służbami specjalnymi. Jak pisał serwis Bloomberg, przedstawiciele Kaspersky Lab często uczestniczą w nieformalnych spotkaniach z funkcjonariuszami rosyjskiego wywiadu. Szef firmy zapewniał, że są to spotkania tylko i wyłącznie towarzyskie. Jednak, jak twierdzi Bloomberg, nie jest przypadkiem, że gdy Kaspersky publikował serię raportów o elektronicznym szpiegostwie ze strony USA, Izraela i Wielkiej Brytanii, zdecydowanie mniej uwagi pod tym kątem poświęcił działaniom ze strony Rosji.
MaH / Bloomberg.com / BiznesAlert.pl / Forsal.pl
fot. Aleksander Pluszew, CC BY 2.0
4 komentarzy
observer48
13 lipca 2017 o 11:57Przestałem używać Kasperskiego od kacapskiej inwazji Gruzji w 2008 r.
SyøTroll
13 lipca 2017 o 12:57Używam i używałem AVG, czeskich „braci”.
observer48
13 lipca 2017 o 19:07Też używałem. MS Security Essentials też jest dobry i za darmo. Nie zwalnia komputera.
księciunio
13 lipca 2017 o 18:56Nigdy tego nie używałem i używać nie zamierzam.