W najsłynniejszej toalecie publicznej w Mińsku mieści się teraz kasa najstarszego na Białorusi, powstałego w 1920 roku Narodowego Akademickiego Teatru im. Janki Kupały.
Kiedy dwa lata temu okazało się, że w toalecie publicznej usytuowanej na Aleksandrowkim skwerze ma powstać kasa teatralna i kiosk z pamiątkami teatru Kupałowskiego, mieszkańcy Mińska uznali tę wiadomość za dowcip. No bo jak to możliwe, że miasto rezygnuje z najstarszej na Białorusi, uznanej za zabytek architektury toalety, której stuknęło już 100 lat?
Wraz z nowym przeznaczeniem tego budynku miały stracić na aktualności wszystkie legendy, które o nim krążyły. Mińszczanie mówili, że toaleta jest wierną kopią pałacyku, który miał powstać na zamówienie ówczesnego właściciela tych gruntów. Chciwiec miał nie zapłacić architektowi sumy, na jaką się umówił za zrealizowanie projektu, więc ten wybudował mu pałacyk, tylko nieco mniejszy…. Teraz opowieści o kasie teatralnej tracą smaczek.
Nawiasem mówiąc, gdy rozpoczęto rekonstrukcję Kupałowskiego teatru, kasy planowano umieścić przy wejściu głównym, ale w trakcie przebudowy zmieniła się koncepcja. Za to teraz, bilety do dowolnego teatru w Mińsku można już kupić w byłej toalecie.
Kresy24.pl/kp.by
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!