Prezydent USA Joe Biden i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbyli rozmowę telefoniczną, w której rozmawiali o dalszym wsparciu dla Ukrainy i zaproponowanej przez Kijów „formule pokoju”, informuje „Europejska Prawda”.
Biden ze swojej strony podkreślił, że USA priorytetowo potraktowały wzmocnienie obrony powietrznej Ukrainy, w tym poprzez najnowszy pakiet pomocowy o wartości 275 mln USD , który obejmuje systemy do zwalczania dronów; przypomniał też o pakiecie 53 mln dolarów, które Stany Zjednoczone przekazały na sprzęt do naprawy systemu elektroenergetycznego po rosyjskich nalotach.
„Prezydent Biden zwrócił uwagę na zadeklarowaną przez prezydenta Zełenskiego otwartość na sprawiedliwy pokój oparty na fundamentalnych zasadach określonych w Karcie Narodów Zjednoczonych. Potwierdził gotowość Stanów Zjednoczonych do dalszego zapewniania Ukrainie bezpieczeństwa, pomocy gospodarczej i humanitarnej oraz do działania na rzecz pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne i okrucieństwa oraz spowodowania konsekwencji jej agresji” – napisano w komunikacie Białego Domu.
Strona ukraińska zwraca uwagę, że Zełenski podziękował za konsekwentne wsparcie Stanów Zjednoczonych i ich rolę w konsolidacji globalnych wysiłków na rzecz powstrzymania Rosji.
Zełenski podkreślił, że Ukraina dąży do pokoju i przypomniał 10- punktową „formułę pokoju”, którą zaproponował w swoim przemówieniu na szczycie G20.
„Prezydent Ukrainy przedstawił wizję strony ukraińskiej dotyczącą dalszych prac w tym ważnym kierunku i podjął inicjatywę zwołania Światowego Szczytu Pokoju” – informuje Kancelaria Prezydenta.
Wołodymyr Zełenski pprzekazał też Bidenowi, że około 50% infrastruktury energetycznej Ukrainy zostało zniszczone w wyniku systematycznych ataków rakietowych Federacji Rosyjskiej i wyraził nadzieję na kontynuację pomocy w jej odbudowie i równoległym wzmocnieniu obrony powietrznej.
„Wołodymyr Zełenski podziękował przywódcy USA za potwierdzenie gotowości wspierania Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne, a także za jasne i konsekwentne przywiązanie Stanów Zjednoczonych do zasad suwerenności i integralności terytorialnej naszego państwa w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową” dodano w komunikacie.
Przypomnijmy, że niższa izba Kongresu USA – Izba Reprezentantów – poparła przyjęcie ustawy National Defense Authorization Act (NDAA) na rok fiskalny 2023, która przewiduje budżet obronny w wysokości 858 miliardów dolarów.
Rekordowy budżet obronny USA obejmuje m.in. przeznaczenie co najmniej 800 mln USD na pomoc wojskową dla Ukrainy, czyli o 500 mln USD więcej niż żądała na początku tego roku administracja Bidena.
ba za „Europejska Prawda”
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!