Tematami pierwszej rozmowy Joe Bidena jako prezydenta USA z prezydentem Rosji Władimirem Putinem były m.in. Ukraina, sprawa Nawalnego i rozbrojenie atomowe.
Rozmowa odbyła się z inicjatywy Białego Domu. Rozmawiano o kwestii przedłużenia wygasającego wkrótce układu New START ograniczającego liczbę głowic nuklearnych USA i Rosji do 1550. Poprzednia administracja amerykańska nie chciała przedłużać umowy w obecnym kształcie twierdząc, że Rosja i tak jej nie przestrzegała i podkreślając konieczność przystąpienia też Chin do nowego układu rozbrojeniowego. Ostatecznie administracja Donalda Trumpa zaproponowała przedłużenie New START jeszcze o rok, ale wymagała zgody Rosji na większą kontrolę przestrzegania układu.
Putin i Biden zgodzili się, że będą działać szybko w celu zakończenia negocjacji i przedłużenia obowiązującego układu. Według komunikatu Kremla Putin skierował do parlamentu projekt ustawy przedłużajej New START.
Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała też, że Joe Biden wyraził zaniepokojenie traktowaniem przez rosyjskie władze opozycjonistów i „otruciem Aleksieja Nawalnego”.
Biden, według słów Psaki, podkreślił „nasze mocne poparcie dla suwerenności Ukrainy wobec trwającej rosyjskiej agresji”.
Wymieniła też inne „trudne sprawy” w relacjach Waszyngtonu i Moskwy, np. niedawny cyberatak na USA, o który Amerykanie oskarżają Rosję, oskarżenia rosyjskiego wywiadu o to, że oferował talibom nagrody za zabijanie Amerykanów w Afganistanie, oskarżenia o mieszanie się Rosji do kampanii przed wyborami prezydenckimi w USA w 2020 roku, a także gazociąg Nord Stream 2. Rzeczniczka powiedziała, że prezydent USA uważa Nord Stream 2 za szkodliwy dla Europy.
Jeśli chodzi o sprawę Nawalnego, Biden skrytykował też „sposób traktowanie pokojowych demonstrantów przez rosyjskie siły bezpieczeństwa”.
Psaki podkreśliła, że celem Bidena było „danie jasno do zrozumienia, że Stany Zjednoczone będą działać zdecydowanie w kwestii naszych narodowych interesów, w odpowiedzi na nieprzyjazne działania Rosji”.
W komunikacie Kremla nie wspomniano tych trudnych kwestii, można przeczytać za to, że obaj przywódcy zgodzili się co do potrzeby „normalizacji stosunków” tak by odpowiadały „interesom obu stron”. Kreml podkreśla, że oba kraje ponoszą „szczególną odpowiedzialność za utrzymanie bezpieczeństwa i stabilności w świecie”.
Oprac. MaH, themoscowtimes.com
fot. kremlin.ru
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!