Białoruskie władze zatrudniają obywateli Ukrainy uciekających przed rosyjską agresją wojskową w rejonach przygranicznych – powiedział premier Roman Gołowczenko w telewizji Białoruś-1.
„Zajęliśmy takie stanowisko, że naszym ukraińskim przyjaciołom trzeba zaproponować pracę” – powiedział Roman Gołowczenko.
Według niego, już w pierwszym miesiącu po wybuchu wojny, w obwodzie homelskim i brzeskim pracę rozpoczęło około 700 ukraińskich uchodźców.
Jak powiedział białoruski premier, „na początku karmiliśmy ich 3-4 razy dziennie, ale to wszystkokosztuje, to są pieniądze, wszystko to wydatki rządowe”. Później, według urzędnika, „uchodźcom kazano pracować”.
„Mówimy im ostrożnie: nie należy też nadużywać gościnności. Przyjęliśmy cię, jeśli jesteś zdrowym człowiekiem, musisz sam się wyżywić. I zadziałało. Nikt nie był zmuszany, ludzie wszystko rozumieją sami”- powiedział Raman Gołowczenko.
Według premiera, przy wyborze opcji zatrudnienia badano wakaty na rynku pracy na terenach przygranicznych. Część Ukraińców dostała pracę zgodnie ze swoimi kwalifikacjami. Pracę znaleźli również uchodźcy, którzy nie posiadają specjalnych umiejętności.
Jak powiedział szef rządu, wśród wykwalifikowanych migrantów na Białorusi są ludzie różnych zawodów – lekarze, pielęgniarki, nauczyciele.
Gołowczenko powiedział, że ich kwalifikacje zostały zweryfikowane bez konieczności przedstawienia przez nich dokumentów (dyplomów).
Dodał wreszcie, że zapewnienie pracy uchodźcom było spowodowane „pokazaniem człowieczeństwa białoruskiej polityki wobec tych ludzi”.
„Traktujemy ich w taki sam sposób, w jaki traktujemy siebie. U nas nie jest jak na Zachodzie, nie ma wyśrubowanych warunków. Nie traktujemy ich jak ludzi drugiej kategorii” – powiedział.
Gołowczenko nie wymienił jednak liczby obywateli Ukrainy, którzy przybyli na Białoruś po wojnie, zauważając jedynie, że „w pierwszym miesiącu konfliktu napływ był bardzo intensywny”.
Według ONZ 22 maja od początku wojny z Ukrainy wyjechało 6 mln 553 tys. osób. Do Polski wyjechało 3,506 tys. obywateli Ukrainy, 961 tys. do Rumunii, 920 tys. do Rosji, 644 tys. na Węgry, 471 tys. do Mołdawii i 442 tys. na Słowację.
Według Państwowego Komitetu Granicznego RB, Białoruś przyjęła 28 494 obywateli Ukrainy.
oprac. ba za svaboda.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!