Białoruskich internautów czekają spore zmiany. Tamtejsi urzędnicy planują raz na zawsze skończyć z anonimowymi komentarzami w sieci. Chcą też karać sieci społecznościowe. Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy otrzymało właśnie do wglądu projekt nowelizacji ustawy „o środkach masowego przekazu”.
Jakie zmiany sugerują urzędnicy i deputowani?
Portalom internetowym proponuje się dobrowolną rejestrację. W przypadku zgłoszenia witryny jako media, jej pracownicy uzyskają (w nieco skróconej formie) prawa przysługujące mediom tradycyjnym – na przykład akredytację w organach państwowych, prawo do ochrony źródła informacji, czy prawo do relacjonowania wydarzeń. Jednak w tym przypadku konieczne będzie posiadanie adresu prawnego i zatwierdzenie redaktora naczelnego przez Ministerstwo Informacji.
Rejestracji można uniknąć, ale tak czy inaczej trzeba będzie spełniać obowiązki przewidziane w ustawie o mediach. Między innymi niezarejestrowane portale nie będą mogły na przykład informować o „nielegalnych zgromadzeniach”, czyli akcjach organizowanych przez opozycję. Nie będą też miały prawa informować o działalności organizacji niezarejestrowanych przez władze, a brak rejestracji dotyczy większości partii politycznych i organizacji społecznych na Białorusi.
Ale najważniejsza zmiana ma dotyczyć obowiązku identyfikacji komentatorów piszących na forach internetowych. Ponadto nowelizacja przewiduje możliwość blokowania sieci społecznościowych, jeśli ta odmówi usunięcia określonych informacji z profilu użytkownika.
„Zmiany w ustawodawstwie mają na celu wzmocnienie kontroli nad sferą internetową na Białorusi” – komentuje dokument w rozmowie z Naszą Niwą przewodniczący Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (BAŻ) Andriej Bastuniec.
Szef BAŻ przygotowuje swoje uwagi do ustawy, do 9 kwietnia zostaną one przekazane do Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego.
Kresy24.pl/nn.by/ab
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!