Dziś w Brukseli odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw uczestniczących w programie UE „Partnerstwo Wschodnie”. Białoruś będzie reprezentowana przez Władimira Makieja. Będzie to druga wizyta urzędnika reżimu Łukaszenki, który do niedawna objęty był sankcjami wizowymi za udział w represjach wobec opozycji.
Według radia Svaboda, szef MSZ RB podczas sesji plenarnej w Brukseli zabierze głos w sprawie stanowiska Białorusi odnośnie perspektyw rozwoju „Partnerstwa Wschodniego”.
W spotkaniu wezmą udział nie tylko ministrowie sześciu krajów wchodzących do programu „PW”, ale także ministrowie wszystkich krajów Unii Europejskiej. Dyplomacja białoruska zaplanowała Makiejowi szereg spotkań dwustronnych z jego odpowiednikami z innych krajów unii. Przewidziano także konferencję prasową białoruskiego ministra.
Dla Władimira Makieja, który był objęty zakazem wjazdu do EU, wizyta w Brukseli będzie drugą z kolei, w lipcu 2013 roku, brał udział w podobnym wydarzeniu.
Przypomnijmy, po brutalnym stłumieniu demonstracji w grudniu 2010 i represjach wobec opozycji w styczniu 2011 roku, Makiej, który pełnił wówczas funkcję szefa administracji prezydenta i był bezpośrednio odpowiedzialny za represję, znalazł się na liście osób objętych sankcjami przez Unię Europejską. W czerwcu 2013 szczyt ministrów spraw zagranicznych UE zadecydował o zwieszeniu sankcji wobec białoruskiego ministra „w celu ułatwienia kontaktów dyplomatycznych”.
Jednocześnie urzędnik nadal objęty jest sankcjami ekonomicznymi – jego konta w bankach na terytoriach UE powinny być teoretycznie zamrożone.
UE oficjalnie uruchomiła projekt o nazwie „Partnerstwo Wschodnie” na szczycie w Pradze w maju 2009 roku, oferując wsparcie w demokratyzacji i reformach rynkowych dla sześciu krajów: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Program oferuje ściślejszą integrację gospodarczą tych krajów z UE, przy założeniu, że spełnią one określone warunki. Z biegiem czasu, będą miały możliwość podpisania szerokich porozumień handlowych, które pozwolą firmom działającym w krajach uczestniczących w programie „PW” na korzystanie z łatwego dostępu do rynku UE.
Założeniem projektu „PW” jest również większa mobilność obywateli. UE chce uprościć procedury podróżowania po Europie a ostatecznie zaoferować ruch bezwizowy.
W zamian za ułatwienia w dostępie do Unii Europejskiej, państwa członkowskie mają wprowadzić surowsze przepisy dotyczące walki z korupcją, przestępczością zorganizowaną i handlem ludźmi, narkotykami i bronią. To z kolei zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania tych przestępstwa w UE.
Kresy24.pl za svaboda.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!