Studenci Białoruskiego Uniwersytetu Humanistycznego na uchodźstwie (Wilno), zaniepokojeni sytuacją wokół konfliktu na uczelni napisali list otwarty. Wzywają strony do rezygnacji z prywatnych ambicji w imię zachowania dotychczasowego, unikalnego charakteru szkoły. Pod listem podpisało się ponad 100 osób. Pełny tekst pisma zamieścił portal charter97.org .
„Dziś Białoruski Uniwersytet Humanistyczny (BHU) jest ponownie w stanie transformacji, wynikającej z konieczności dostosowania się do nowoczesnych litewskich i międzynarodowych standardów kształcenia. W mediach pojawiły się doniesienia wskazujących na istnienie opozycji wewnątrz uczelni.
Gdy administracja czyni wysiłki, aby zoptymalizować politykę personalną i budżet uczelni, w tym samym czasie, znaczna część wykładowców wyraża swoją obojętność na proces podejmowania decyzji na uczelni”- piszą studenci i zwracają uwagę, że dyskusja na temat przyszłości BHU, przyjmuje niebezpieczną formę. To, jak mówią, ma negatywny wpływ na proces edukacyjny, wizerunek uczelni i wyniki egzaminów wstępnych na uniwersytet.
„Chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że w ostatnich latach, władzom uczelni udało się sformować naprawdę unikalne grono wykładowców. To nauczyciele na najwyższym poziomie, którzy zaoferowali nam zupełnie inny niż oficjalno – państwowe podejście do procesu edukacyjnego i do osoby studenta. Dzięki nim nauczyliśmy się myśleć krytycznie i uświadomiliśmy sobie swoją odpowiedzialność przed narodem białoruskim. Mamy zaufanie do naszych nauczycieli, ale także nadzieję, że w wyniku reform, uda się stworzyć im wszelkie niezbędne warunki do prowadzenia działalności dydaktycznej i naukowej”- piszą studenci BHU.
Autorzy apelu wzywają kierownictwo uczelni, aby zwróciło szczególną uwagę na istnienie wewnętrznych rozbieżności, a także o stworzenie bardziej sprzyjających warunków , aby „różne głosy były na uczelni słyszane”. Wzywamy wszystkie strony konfliktu do rezygnacji z prywatnych ambicji i kategorycznych deklaracji. Miejcie na uwadze naszą szczególną sytuację.
Europejski Uniwersytet Humanistyczny zawsze z godnością pokonywał wszelkie trudności, w znacznym stopniu dzięki temu, że łączyła nas wspólna „idea Uniwersytetu”. Niech tak też pozostanie.
Europejski Uniwersytet Humanistyczny powstał w 1992 roku w Mińsku. W 2004 r. władze białoruskie niezadowolone z niezależności kierownictwa BHU i jego dążeń niepodległościowych zamknęły uniwersytet, jednak dzięki pomocy rządu litewskiego, organizacji pozarządowych oraz UE i USA ponownie został otwarty w Wilnie na jesieni 2005. W lutym 2006 władze litewskie przyznały BHU status uniwersytetu państwowego na uchodźstwie. Studenci to głównie młodzi Białorusini.
Kresy24.pl/charter97.org
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!