W okresie styczeń-luty 2022 nikt nie wierzył, że Putin rozpocznie wojnę. A teraz użycie broni nuklearnej przez Rosję powinno być rozważane jako możliwy krok, uważa Walery Sachaszczyk, przedstawiciel ds. bezpieczeństwa i obrony Zjednoczonego Gabinetu Tymczasowego Swietłany Tichanowskiej.
Sachaszczyk, podpułkownik rezerwy i b. dowódca Brzeskiej Brygady Desantowo-Szturmowe podtrzymuje powszechną opinię ekspertów, że rozmieszczenie rosyjskiej taktycznej broni jądrowej na Białorusi to porażka Łukaszenki.
Wskazuje, że Białoruś traci kolejną część swojej suwerenności, bo jak zapowiedział Putin, Mińsk nie może wpłynąć na decyzję Moskwy o użyciu broni jądrowej z terytorium Białorusi. Mimo to w razie odwetu, to Białoruś będzie celem.
„Nie ma jeszcze reakcji Łukaszenki na tę decyzję Moskwy. Ale w ciągu 29 lat sprawowania władzy nauczył się robić dobre wrażenie, do złej gry” – wskazuje Sachaszczyk.
A opóźnienie w komentarzach z jego strony tłumaczy się tym, że szuka się sposobu, aby to skomentować, aby nie wyglądało to zbyt wstydliwie.
Białoruskie wojsko, z którym Sachaszczyk ma kontakt, oraz jego koledzy są wstrząśnięci tym, co się dzieje. „Uważają to za wielką tragedię” – mówi wojskowy.
Białoruś graniczy z państwami członkowskimi NATO.
„W żadnym wypadku nie mogą lekceważyć zagrożenia, które się pojawiło. Bo trzeba zrozumieć, że „nie wszystko jest w porządku z głową” dyktatorów w Moskwie i Mińsku. W okresie styczeń-luty 2022 nikt nie wierzył, że Putin rozpęta wojnę. A teraz należy rozważyć użycie broni jądrowej przez Rosję jako możliwy krok – ostrzega Suchaszczyk.
Na przykład, kiedy Ukraina będzie próbowała wyzwolić Krym. Kreml może też postawić ultimatum w sprawie dostaw broni dla Ukrainy przez NATO. Można się tego spodziewać. A ryzyko, że zostanie zrealizowane, rośnie”.
Białoruś od dawna przygotowuje się do rozmieszczenia broni jądrowej. W lutym 2022 r. dokonano zmian w Konstytucji kraju, z których usunięto zapis o statusie państwa bezatomowego.
Walery Sachaszczyk przypomina, że do 1996 roku na Białorusi znajdowało się 1120 jednostek amunicji nuklearnej. Część magazynów, w których były składowane, zachowała się do dziś w dość zadowalającym stanie. Ich renowacja może nie być bardzo pracochłonna. Dlatego, – uważa wojskowy – oświadczenie o możliwej gotowości stron do 1 lipca może zostać zrealizowane.
ba za nashaniva.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!