Otwarciem „Polskiej Szafy” – działu z białoruskimi przekładami polskiej literatury rozpoczął się we wtorek miesiąc literatury polskiej w Mińsku. Imprezę z udziałem ambasadora RP na Białorusi Leszka Szerepki i dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Urszuli Doroszewskiej, uświetnił koncert białoruskiego barda Źmiciera Wajciuszkiewicza.
Białorusini mogą teraz czytać polskich autorów nie tylko w przekładzie ale i w oryginale. Wybór jest duży i zależy od poziomu znajomości języka; dla dorosłych, dzieci, poważna proza, poezja i lekkie czytadła. Na półki polskiego stoiska w księgarni „Łohwinau” trafiły też przekłady na j. białoruski autorów z Polski, min; Olgi Tokarczuk, Janusza Korczaka czy pochodzącego z Pińska Ryszarda Kapuścińskiego, a także obszerny wybór literatury w języku polskim, np. najnowsza powieść Doroty Masłowskiej „Kochanie, zabiłam nasze koty”.
Ambasador Leszek Szerepka powiedział, że spełniło się jego długoletnie marzenie; żeby na Białorusi można było kupić polską książkę. Dyplomata jest jednocześnie przekonany, że będzie na nią duży popyt. Obiecał też wsparcie polskiej palcówki dyplomatycznej w sytuacji, gdyby okazało się, że księgarnia ma problem z polskimi wydawcami.
Ambasador zauważył, że w Polsce książki są tańsze od sprzedawanych w Mińsku wydań rosyjskich, dlatego – jego zdaniem- cena na polskie książki nie będzie zbyt wysoka.
W ramach miesiąca literatury polskiej na Białorusi zaplanowano pięć dużych imprez. 8 października o godzinie 19.00 w galerii „Ў” odbedzie się spotkanie autorskie z poetą Ryszardem Krynickim i prezentacja jego książki w przekładzie prezesa białoruskiego PEN-Centrum Andreja Chadanowicza. 15 października w sali wystawowej Centralnej Biblioteki Białoruskiej Akademii Nauk ( ul. Surganowa, 15) odbędzie się wystawa poświęcona twórczości Juliana Tuwima. 22 października o godzinie 18.00 na scenie teatru im. J. Kupały będzie można zobaczyć teatralizowane przedstawienie dwóch dramatów Aleksandra Fredry: „Zemsty” i „Ślubów panieńskich”.
Na godzinę 19.00, 30 października zaplanowano w galerii „Ў” prezentację książki Marka Edelmana i Pauli Sawickiej „I była miłość w getcie”.
Dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Urszula Doroszewska powiedziała, że strona polska posiada umowę z Biblioteką Akademii Nauk Białorusi w sprawie współpracy, w ramach której będą udostępnione przez Internet polskie wydania. Nabyć je będzie można w formie elektronicznej lub czytać bezpłatnie.
Kresy24.pl/tut.by
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!