Białorusini obchodzą 106. rocznicę odzyskania niepodległości. 25 marca przypada 106. rocznica proklamowania Białoruskiej Republiki Ludowej. Na Białorusi to święto zakazane przez reżim, a każdy przejaw umiłowania tradycji niepodległościowych jest karany więzieniem. Okolicznościowe wydarzenia odbywają się wszędzie tam, gdzie mieszkają emigranci z Białorusi.
W niedzielę 24 marca w Warszawie odbył się marsz z placu Trzech Krzyży pod pomnik Mikołaja Kopernika. O 16:30 uroczysty koncert na placu Zamkowym z udziałem białoruskich wykonawców. Na scenę wyszli min. muzycy grupy Dzieciuki.
Do zgromadzonych w Warszawie przemawiał przedstawiciel Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego (ZGP) ds. obronności i bezpieczeństwa narodowego Walerij Sachaszczyk, Jego słowa odbiły sie głośnym echem, powiedział bowiem, że Rosja i Białoruś przygotowują plany użycia broni nuklearnej.
„Wiem to na pewno” – podkreślił Sachaszczyk. Według jego słów, „białoruscy generałowie i ich koledzy z Moskwy rysują strzałki na mapach w kierunku Wilna”, czyli przygotowują „jakiś blitzkrieg”. Władze Rosji i Białorusi mają nadzieję, że „cywilizowany świat będzie zszokowany” taką eskalacją agresji i „zahamuje opór” – powiedział przedstawiciel ZGP.
W jego opinii Moskwa zaczęła planować te kroki ze względu na niepowodzenia w wojnie z Ukrainą. Sachaszczyk uważa, że „Rosję czeka wielka katastrofa militarna” i „że generałowie rosyjscy i białoruscy bardzo to przeżywają”.
W niedzielę w Białymstoku odprawiono Mszę św. za naród białoruski w cerkwi św. Apostoła Jana Chrzciciela. Po południu na Placu Ratuszowym odbył się wiec i koncert. Imprezy odbywały się w Gdańsku, Wrocławiu, Szczecinie, Bydgoszczy, Krakowie i wielu miejscach na świecie.
Obchody 106. rocznicy niepodległości odbywają się w poniedziałek 25 marca. Plan imprez publikuje Radio Racyja.
25 marca 1918 roku w okupowanym przez Niemców Mińsku Rada Białoruskiej Republiki Ludowej (dawniej komitet wykonawczy Kongresu Ogólnobiałoruskiego) przyjęła III Hramotę Ustawodawczą. W jej treści stwierdzono, że Białoruska Republika Ludowa jest państwem wolnym i niepodległym. Rada ogłosiła, że traktat pokojowy w Brześciu Litewskim podpisany przez bolszewików i Niemców utracił moc, w związku z czym wezwała do ponownego rozważenia jego warunków.
Niemcy w odpowiedzi na Hramotę z 25 marca rozwiązali Radę BRL i Sekretariat Ludowy, a następnie zakazali jej działalności.
Władze kontynuowały działalność na Białorusi, następnie na emigracji. Rada istnieje do dzisiaj, na jej czele stoi Iwonka Surwiła, która podtrzymuje tradycje przywracania białoruskiej państwowości.
III Hramota Ustawodawcza Rady BRL, który proklamował niepodległość państwową Białorusi, został przyjęty rankiem 25 marca na posiedzeniu Rady w Mińsku przy Sierpuchowskiej (obecnie Wołodarskiego, 9).
ba na podst. racyja.com
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!