Trybunał Unii Europejskiej zdecydował, że podróżujący do krajów Schengen obywatele Białorusi, mają prawo wjeżdżać na terytorium strefy z dwoma paszportami; z aktualnym oraz tym, który stracił ważność, ale ważności nie straciła ciągle jego wiza Schengen.
Pomimo wspólnego prawodawstwa UE w sprawie zasad wjazdu dla obcokrajowców, wiele subtelności wizowych nadal przysparzało podróżującym problemy. Przede wszystkim schody zaczynały się wtedy, gdy ważność tracił paszport, ale pozostawała w nim aktualna wiza, wystana w długich kolejkach, okupiona często wyrzeczeniami przepustka do innej rzeczywistości.
Przed dużym dylematem stoją często osoby, które z różnych powodów muszą zmienić paszporty (najczęściej z powodu wyczerpania pustych stron w dokumencie), a w którym nadal jest ważna wiza. Teraz, na wniosek obywatela, taki paszport pozostaje u jego właściciela, choć jest dokumentem nieważnym. Białoruskie wydziały paszportowe mają obowiązek anulować wszystkie strony w starym paszporcie, z wyjątkiem tej zawierającej wizę wielokrotną. Anulowanie wizy to kompetencja kraju, który wizę wydał.
Tak więc przez pewien czas, Białorusini mogą posługiwać się dwoma paszportami.
Wcześniej Białorusini udający się do krajów Unii Europejskiej z dwoma paszportami w ręku – robili to na własne ryzyko. Służby graniczne niektórych krajów UE, w tym Litwy, na podstawie ich prawa krajowego w takich przypadkach odmawiały pozwolenia na wjazd.
Prawodawstwo UE w zakresie przepisów wizowych i zasad wjazdu nieco się ujednoliciło, jednakże podejście do podróżujących z dwoma paszportami w rękach do Unii Europejskiej pozostawało długo nieuregulowane.
Aż do września tego roku, gdy przed Trybunałem UE finiszowała sprawa airBaltic – Straż Graniczna Łotwy. Sąd europejski wydał i orzekł, że kraje strefy Schengen nie mają prawa zabronić wjazdu na swoje terytorium w takich przypadkach.
Po pierwsze – anulowanie dokumentu podróży – paszportu, nie oznacza automatycznej utraty ważności wizy Schengen.
Po drugie, analiza ustawodawstwa UE pokazuje, że wjazd cudzoziemców na terytorium strefy Schengen, nie powinien być uwarunkowany posiadaniem ważnej wizy – bezpośrednio w ważnym dokumencie podróży.
I po trzecie, państwa, które w podobnych przypadkach zakazywały wjazdu na swoje terytorium, łamią kodeks graniczny Schengen.
Kresy24.pl/http://naviny.by
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!