Białoruska stolica przygotowuje się do obchodów najważniejszego święta państwowego – Dnia Niepodległości (3 lipca). Jak co roku Mińsk zapewne utonie w morzu flag, jednak – ku zaskoczeniu mieszkańców miasta, oficjalna czerwono – zielona symbolika została wzbogacona o ….biel.
Przypomnijmy, w 1918 roku razem z odrodzeniem państwowości, herb „Pogoń” i biało-czerwono-biała flaga zostały uznane za symbole państwowe Białoruskiej Republiki Ludowej. Po wprowadzeniu na Białorusi reżimu bolszewickiego, posługiwanie się nimi było surowo karane i było wyrazem sprzeciwu wobec tyranii sowieckiej. Tak też jest i w dzisiejszych czasach.
25 lat temu – 19 września 1991 roku – Rada Najwyższa Białorusi przyjęła ustawę o fladze i herbie. Tego dnia narodowymi symbolami stały się: biało-czerwono-biała flaga i herb „Pogoń”. Taki stan trwał do 1995 roku, gdy Alaksander Łukaszenka zorganizował referendum i zmienił symbolikę. Następnego dnia po przeprowadzeniu głosowania flaga została zdjęta z gmachu parlamentu i z polecenia prezydenta Łukaszenki pocięta na kawałki.
Od tego czasu jej oficjalne używanie jest zabronione, mimo to jest powszechnie wykorzystywana jako symbol białoruskiej państwowości przez antyłukaszenkowską opozycję. Historyczna flaga i herb zostały zastąpiono symbolami z czasów Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (z kosmetycznymi przeróbkami). Obecnie flaga biało-czerwono – biała używana jest przez demokratycznie i niepodległościowo nastawioną część społeczeństwa Białorusi jako symbol państwowości.
Dzień Niepodległości obchodzony jest 3 lipca z inicjatywy Łukaszenki od 1996 r, na pamiątkę wyzwolenia Mińska z rąk niemieckich okupantów.
Początkowo 3 lipca obchodzono jako Dzień Republiki, by zaakcentować, że nie ma on nic wspólnego z celebrowanym przez opozycję Dniem Niepodległości. Ostatnio jednak Aleksander Grigoriewicz coraz częściej i zdaje się chętniej wykorzystuje narodową i niepodległościową retorykę. W najbliższą sobotę będzie obchodzony w Mińsku Narodowy Dzień wyszywanki, zorganizowany przez prołukaszenkowską organizację młodzieżówą
Kresy24.pl
4 komentarzy
józef III
28 czerwca 2016 o 21:44nic dziwnego, w „wyszywance” (czerowno – białej) jako trzecim elemencie flagi państwowej, biały kolor jest przecież mocno wyeksponowany
Creo
28 czerwca 2016 o 22:47Mamy szansę na pojednanie z braćmi z Białorusi.Wykorzystajmy ją.
Bogu chwała.
P.S. Obrona przesmyku suwalski odbywa się na terenach
Białorusi.
Heyah
28 czerwca 2016 o 23:45Białoruś to spadkobierca Wielkiego Księstwa Litewskiego.
Białoruś, a nie Żmudzini nazywający się Litwinami.
SyøTroll
29 czerwca 2016 o 08:32Żmudzini nazywający się Litwinami, są RÓWNIEŻ spadkobiercami Wielkiego Księstwa Litewskiego.