Związki zawodowe świata wydały wspólne oświadczenie wzywające do zastosowania 33. Artykułu Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy przeciwko Białorusi.
Działania te grożą Białorusi blokadą gospodarczą – zauważa Radio Svaboda.
Oświadczenie zostało wydane na krótko przed ostatecznym głosowania, które odbędzie się w czerwcu, i zostało podpisane przez kilka dużych stowarzyszeń: Międzynarodową Konfederację Związków Zawodowych, Międzynarodową Federację Przewoźników, Międzynarodową Federację Dziennikarzy, IndustriALL Global Union i inne organizacje.
„Światowe związki zawodowe wzywają rządy i pracodawców do pomocy w zaprzestaniu łamania praw człowieka i związków zawodowych na Białorusi. Ruch związkowy nie jest ani ekstremizmem, ani przestępstwem!” – czytamy w oświadczeniu.
Autorzy apelu zwracają uwagę, że od ponad 20 lat białoruskie władze ingerują w działalność związków zawodowych, legalizują je, rozwiązują, prześladują, wtrącają do więzień liderów i zwalniają działaczy:
„Na Białorusi trwa systematyczne tłumienie niezależnego ruchu związkowego. Białoruskie władze nazywają niezależne związki zawodowe „ekstremistami” i „terrorystami” oraz uczestniczą w kampaniach oszczerstw”.
W oświadczeniu wspomniano także o prześladowaniach skazanych w ubiegłym roku liderów Białoruskiego Kongresu Demokratycznych Związków Zawodowych. Aleksander Jaroszuk otrzymał 4 lata więzienia, Siarhiej Antusevich – 2 lata, Irina But-Husaim – 1,5 roku.
Radio Svaboda przypomina, że w listopadzie 2022 r. zarząd Międzynarodowej Organizacji Pracy postanowił zastosować 33. paragraf swojego statutu przeciwko Białorusi za uporczywe naruszenia w stosunku do pracowników i związków zawodowych. Jak dotąd taka decyzja została podjęta tylko raz w historii – w stosunku do Mjanmy.
Artykuł 33 brzmi następująco: „Jeżeli któryś z Członków nie zastosuje się w określonym czasie do zaleceń, ewentualnie zawartych bądź w raporcie Komisji śledczej bądź w orzeczeniu Międzynarodowego Trybunału
Sprawiedliwości, wówczas Rada Administracyjna będzie mogła zalecić Konferencji takie postępowanie, jakie się jej wyda właściwe dla zapewnienia wykonania tych zaleceń”.
Jako działania zmuszające władze Białorusi do przestrzegania norm międzynarodowych można podjąć wszelkie działania, do wprowadzenia blokady gospodarczej włącznie.
Ostateczne głosowanie odbędzie się w czerwcu na konferencji MOP. Do przegłosowania wymagane jest uzyskanie dwóch trzecich głosów delegatów.
2 komentarzy
Jagoda
28 maja 2023 o 08:53Już kilka lat temu pisałam, że z białoruskimi bandytami należy rozmawiać poprzez siłę. Granica całkowicie powinna być z nimi zamknięta już od 2014 roku – wszystkie przejścia drogowe, kolejowe i wodne.
„Nie siada się z bandytą do negocjacji, z chwila jak to się zrobi bandyta już wygrał”
Jagoda
28 maja 2023 o 10:47Białoruski polityk i dyplomata Waleryj Cepkała poinformował, że po spotkaniu za zamkniętymi drzwiami z prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem, przywódca Białorusi Aleksandr Łukaszenka został pilnie przetransportowany do Moskiewskiego Centralnego Szpitala Klinicznego. W szpitalu dyktatorem mieli zająć się czołowi specjaliści. Stan polityka został oceniony jako krytyczny, uniemożliwiający transport na Białoruś – przekazał portal rp.pl.
Waleryj Cepkała relacjonuje, że w moskiewskim szpitalu przeprowadzono pilną transfuzję, która ma rozwiać spekulacje dotyczące ewentualnego udziału Kremla w otruciu Łukaszenki.