Po raz pierwszy w historii współczesnej Białorusi do obiegu trafi pocztówka z wizerunkiem dostojnika Kościoła Katolickiego. Biełpoczta wypuści jubileuszową kartkę poświęconą 100 – leciu urodzin kardynała Kazimierza Świątka, który zmarł w 2011 roku w wieku 97 lat.
Jak informuje portal catholic.by, 30 września Ministerstwo Łączności i Informatyzacji wypuści w obieg pocztówkę ze znaczkiem, poświęconą 100 rocznicy urodzin kardynała. Pocztówka zostanie wydana w nakładzie 30 tysięcy egzemplarzy i będzie dostępna w punktach sprzedaży do 21 października.
Pocztówka będzie przedstawiała wizerunek kardynała Świątka na tle kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Pińsku, pod nią napis; „Szukajcie tego, co na wysokościach”, na znaczku – pastorał, czyli laska biskupia.
Autorem pocztówki jest Władimir Wasiuk.
Kazimierz Świątek urodził się 21 pździernika 1914 roku w patriotycznej rodzinie polskiej, w estońskim mieście Valga, ochrzczony został w Rydze. Ojciec Kazimierza walczył w legionach Piłsudskiego i poległ podczas obrony Wilna przed bolszewikami w 1920 roku. W wieku trzech lat, jego rodzina została zesłana na Syberię. Po powrocie do Polski w 1922 roku rodzina zamieszkała w Baranowiczach, gdzie przyszły kardynał uczęszczał do Gimnazjum im. Tadeusza Rejtana.
Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Pińsku, 8 kwietnia 1939 roku w tamtejszej katedrze przyjął święcenia kapłańskie i został skierowany do posługi kapłańskiej w parafii w Prużanie.
W wyniku prześladowań religijnych prowadzonych przez władze sowieckie, został aresztowany przez NKWD i skazany na śmierć. Spędził dwa miesiące w celi śmierci. Wykonanie wyroku uniemożliwiło wkroczenie wojsk niemieckich w 1941.
W 1944 roku ksiądz Świątek został ponownie aresztowany i skazany na 10 lat łagrów oraz na pięć lat pozbawiony praw obywatelskich.
W 1954 roku wyszedł na wolność w ramach zwolnień więźniów politycznych z łagrów – przyjechał do Pińska.
Gdy pod koniec lat ’80 na Białorusi zaczęły powstawać pierwsze organizacje zrzeszające Polaków, Kazimierz świątek włączył się w działalność Związku Polaków. Pełnił w nim funkcję wice – prezesa.
25 lipca 1989 papież Jan Paweł II mianował go biskupem i administratorem apostolskim na Białorusi. 13 kwietnia 1991 został mianowany na arcybiskupa Archidiecezji Mińsko-Mohylewskiej i administratora Diecezji Pińskiej. 26 listopada 1994 został podniesiony do godności kardynalskiej. Z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego nie uczestniczył nigdy w konklawe.
14 czerwca 2006 przeszedł na emeryturę.
Zmarł po ciężkiej i długiej chorobie 21 lipca 2011 w Pińsku.
Kresy24.pl/catholic.by
1 komentarz
Myszanin
29 września 2014 o 19:34Msza prymicyjna księdza Kazimierza Świątka miała miejsce w mojej rodzinnej Nowej Myszy koło Baranowicz. Muszę odszukać pamiątkę, którą mam w Warszawie po mojej Mamie, zeskanuję i opublikuję.