Wsparcie finansowe dla Białorusi na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa, (której według Aleksandra Łukaszenki na Białorusi nie ma) zostało przekazane za pośrednictwem Agencji Rozwoju Międzynarodowego Stanów Zjednoczonych oraz Departamentu Stanu.
Wcześniej informowano, że Stany Zjednoczone przekażą Białorusi 1,3 miliona dolarów.
Oprócz Białorusi Stany Zjednoczone Ameryki udzieliły pomocy finansowej 120 innym krajom i organizacjom międzynarodowym. W sumie, od początku trwania pandemii na ten cel przeznaczono 900 milionów dolarów.
Unia Europejska również nie odwraca się od Aleksandra Łukaszenki, ale stawia warunki. 19 maja europejski komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Oliver Varhei wyraził przekonanie, że w związku z pandemią istnieje unikalna szansa dla Białorusi.
Oliver Varhei zauważył, że Białoruś aktywnie współpracuje z UE, nawiązuje kontakty, min. złożyła wniosek o udzielenie pomocy finansowej na zwalczanie ekonomicznych konsekwencji pandemii.
Jak powiedział urzędnik, unia nie widzi powodu, by odmówić Białorusi, ale pod warunkiem, że uda się Mińskowi nawiązać współpracę z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.
Według eurokomisarza, współpraca z MFW jest jednym z warunków koniecznych do udzielenia Mińskowi pomocy przez UE.
Varhei podkreślił, że nadeszła historyczna szansa na odwrócenie trendu i wypracowanie pozytywnego impulsu w stosunkach między Białorusią a UE.
ba na podst. belnovosti.by
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!