Białoruski Państwowy Komitet Graniczny, poinformował, że wzdłuż białoruskich granic wznosi się „żelazna kurtyna”, nie tylko ze stacjonarnych inżynieryjnych budowli i barier, ale także z pól minowych na południu kraju. Długość ogrodzenia i płotów wokół kraju toniemal tysiąc kilometrów, czyli 1/3 całej granicy tego państwa.
Jak poinformował 23 stycznia szef służby generał Anatolij Łappo, według stanu na 1 stycznia br. ustawiono ponad 980 km różnego rodzaju barier inżynieryjnych, z czego na granicy z Polską – 202 km, Litwą – 553 km, Łotwą – 86 km, Ukrainą – 141 km.
Podczas raportowani Łukaszence sytuacji na granicy, generał Łappo oświadczył, że sytuacja na granicy państwa pozostaje przewidywalna i możliwa do kontrolowania. Jednocześnie w ubiegłym roku nadal istniały zewnętrzne wyzwania dla bezpieczeństwa granic związane z militaryzacją regionów przygranicznych sąsiednich państw UE i Ukrainy, intensyfikacją działań wywiadowczych, a także próbami penetracji Białorusi przez radykałów.
Jak informowaliśmy, białoruska straż graniczna zatrzymuje wracających z zagranicy Białorusinów, którzy są oskarżani o „współudział w działalności ekstremistycznej”. W ubiegłym roku na granicy przy wjeździe na Białoruś zatrzymano 52 takich osób.
Szef służby granicznej poinformował, że niebezpieczeństwo rodzi skupione w pobliżu białoruskiej granicy zgrupowanie formacji zbrojnych sąsiednich państw Unii Europejskiej i Ukrainy, liczące łącznie około 23,5 tys. osób. Najliczniejsze z tych formacji wojskowych skupione są na Ukrainie – 17,2 tys. i w Polsce – 3,7 tys. Jego zdaniem, realizowane jest aktywne rozpoznanie lotnicze terytorium Białorusi przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych.
Generał Łappo zapowiedział, że w 2023 r. główne wysiłki będą koncentrować się na ochronie granicy na kierunku ukraińskim, a także na obszarach, gdzie mogą pojawić się nowe wyzwania zewnętrzne i zagrożenia bezpieczeństwa.
Tymczasem media podają, że w rejonie stolińskim instalowane są blokposty (punkty kontrolne). Mieszkańcy proszeni są o zachowanie spokoju, pisze lokalna gazeta Polesie.
„Nie ma powodu do niepokoju! Drodzy mieszkańcy regionu stolińskiego. W tej chwili na odcinkach dróg R-6 i R-88 w kierunku Pińska, Mankowicz, Strugi i Rzeczycy prowadzone są ćwiczenia w celu ustawienia blokad i uporządkowania przepustowości. Zachowaj spokój” – czytamy w komunikacie.
Rejon stoliński graniczy z trzema obwodami obwodu rówieńskiego Ukrainy. W strefie przygranicznej znajduje się kilka sołectw, dla których obowiązuje specjalny reżim odwiedzin.
oprac. ba za gpk.gov.by
1 komentarz
Piotr
23 stycznia 2023 o 21:54Teraz już żaden uchodźca z UE nie przedostanie się na teren Białorusi 🙂