Władze Grodna wystawiły na licytacje były polski Dom Strzelca – jeden z najciekawszych przykładów awangardowego modernizmu w polskiej architekturze lat międzywojennych. Ten stojący przy ulicy Elizy Orzeszkowej jeden z symboli miasta, obecnie znany jest szerzej jako Dom Oficerów.
Dom Strzelca przy ul. Orzeszkowej 30 w Grodnie zbudowano w 1936 roku, gdy Grodno znajdowało się w granicach II Rzeczpospolitej. Powstał dla miejscowego oddziału Związku Strzeleckiego, który zrzeszał młodzież w wieku przedpoborowym, i związany był z obozem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Organizacja była ściśle powiązana z wojskiem, podlegała Ministerstwu Spraw Wojskowych, a jej struktura terytorialna odpowiadała wojskowo-administracyjnemu podziałowi państwa. Jeden z okręgów Związku powstał zatem w Grodnie, będącym siedzibą Dowództwa Okręgu Korpusu nr III, czytamy na stronie polonika.pl.
Na początku sierpnia 1935 r. odbyło się uroczyste poświęcenie budowanego obiektu, dokonanego przez kanclerza polowej kurii biskupiej, ks. płk. Jana Mauersbergera, wmurowano też akt erekcyjny, nadając inwestycji imię gen. Edwarda Rydza-Śmigłego. Inwestycja dobiegła końca w 1936 r. Znalazły się w niej nie tylko pomieszczenia przeznaczone dla Związku Strzeleckiego, lecz także Związku Legionistów, Polskiej Organizacji Wojskowej, Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej oraz innych organizacji. Pod budynkiem powstał też jedyny w Grodnie schron przeciwlotniczy i przeciwgazowy dla pół tysiąca osób.
Po wojnie, gdy miasto znalazło się w granicach Związku Radzieckiego, Dom Strzelca stał się kasynem oficerskim Armii Czerwonej. W 1973 roku dobudowano salę koncertową na 800 miejsc.
Budynek nie jest użytkowany od kilku lat, władze miasta nad Niemnem już 17 razy próbowały sprzedać obiekt. W 2015 roku wystawiły go za równowartość prawie 3 mln. dolarów USA.
Teraz, cena wywoławcza tego historycznego obiektu z czasów II Rzeczpospolitej wynosi zaledwie 37 rubli białoruskich (ca. 63 PLN), czyli niemal za darmo. Jednak, jak wynika z informacji Miejskiego Komitetu Wykonawczego Grodna, kupujący będzie musiał spełnić kilka warunków.
Przede wszystkim będzie musiał w krótkim czasie (nie później niż pół roku od zatwierdzenia dokumentacji projektowej) wyburzyć przybudówkę, a sam Dom Oficerski odbudować w ciągu czterech lat od zawarcia umowy kupna.
Nabywca będzie mógł przekształcić zabytkowy budynek o powierzchni ponad 5 tys. metrów kwadratowych na centrum rozrywki, hotel, restaurację, sklep lub inny podobny obiekt.
Władze Białorusi ukradły mienie polskiej organizacji z Grodna
oprac. ba na podst. polonika.pl/newgrodno.by
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!