Białoruskie władze wprowadzają odpowiedzialność karną za działalność na rzecz organizacji, która nie została zarejestrowana lub została zdelegalizowana, a także odpowiedzialność administracyjną za pozyskiwanie funduszy na pokrycie kar grzywny za udział w nielegalnych imprezach masowych (marszach, pikietach itp.).
11 stycznia w internetowm dzienniku ustaw pojawił się zapis informujący, że do kodeksu karnego dodaje się art. 193-1 „Nielegalne organizowanie działalności stowarzyszenia publicznego, organizacji wyznaniowej lub fundacji albo udział w ich działalności”.
Zgodnie z tym artykułem, działalność w organizacji, partii politycznej, stowarzyszenia społecznego, organizacji wyznaniowej lub fundacji, które władze zlikwidowały lub zawiesiły działalność, podlega karze grzywny, aresztu lub pozbawienia wolności do lat 2. Taka sama kara zostaała przewidziana za działalność lub udział w organizacjach (partaich, stowarzyszeniach) które nie zostały zarejestrowane przez państwo.
Nowe prawo przewiduje, że osoby, które dobrowolnie zaprzestały czynności przewidzianych w art. 193-1 i które zadeklarowały to organom państwowym, są zwolnione z odpowiedzialności karnej, chyba że ich czyny zawierają corpus delicti innego przestępstwa.
Ale… Zwolnienie od odpowiedzialności karnej nie przysługuje, jeżeli osoby popełniły podobne czyny w ciągu dwóch lat od dobrowolnego zaprzestania czynów.
Ustawa uzupełnia również art. 24 ust. 23 Kodeksu administracyjnego o część 7. Przewiduje ona odpowiedzialność administracyjną za „zbiórkę, przyjęcie, wykorzystanie pieniędzy, innego mienia, w tym praw majątkowych, a także praw wyłącznych do efektów działalności intelektualnej, jak również wykonanie utworów i świadczenie usług w celu rekompensaty wydatków spowodowanych pociągnięciem osoby do odpowiedzialności za naruszenie porządku w zakresie organizacji lub przeprowadzania imprez masowych”.
Jednym słowem wszelka działalność na rzecz osób dotkniętych represjami politycznymi na Białorusi będzie karana.
Karą w tej części jest grzywna od 5 do 30 jednostek bazowych (obecnie 160-960 Br) z konfiskatą przedmiotu wykroczenia administracyjnego dla osób fizycznych. Grzywna dla osób prawnych będzie wynosić do 100% kwoty (kosztu) wykroczenia administracyjnego z konfiskatą lub bez konfiskaty przedmiotu wykroczenia administracyjnego.
oprac. ba za nashaniva.com
1 komentarz
Borys
11 stycznia 2022 o 18:08Moze całkowicie uprościć KK i wprowadzić tylko jedna kare za wszelakie przewinienia: dożywocie lub śmierć. Ot taka standaryzacja.