18 kwietnia rano, specjalnym pociągiem do Kijowa przyjechał minister gospodarki i wicekanclerz Niemiec Robert Habeck. Do Kijowa zabrał niewielką delegacją przedstawicieli biznesu z sektora obronnego i energetycznego oraz dziennikarzy.
Niemiecki dziennik „Bild” zauważa, że to druga wizyta Habecka na Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji. Ostatni raz był w Kijowie dokładnie rok temu.
Polityk mówi, że tą wizytą chce pokazać, że „Niemcy stanowczo stoją po stronie Ukrainy, dopóki będzie to konieczne”.
„Jeśli Putin odniesie sukces na Ukrainie, będzie kontynuował wojnę. Dlatego dla naszego bezpieczeństwa i pokoju w Europie ważne jest, aby Ukraina skutecznie się obroniła, a my żebyśmy jej pomogli”,
– powiedział Habeck.
Planowane jest spotkanie wicekanclerza z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Na Ukrainę wraz z wicekanclerzem przyjechał szef koncernu zbrojeniowego Diehl Defence, Helmut Rauch. Jego firma produkuje przeciwlotnicze systemy rakietowe Iris-T SLM.
„Trzy nasze systemy są już na Ukrainie, a w tym roku zostaną dostarczone kolejne. Kolejny już za kilka tygodni” – powiedział w rozmowie z korespondentem BILD.
Tymczasem Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy poinformowało o zakończeniu akcji ratunkowej w Czernihowie.
W środę Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na miasto.
Zginęło 18 osób, 78 zostało rannych, w tym czworo dzieci. Spod gruzów wyciągnięto trzy osoby.
„W ciągu jednego dnia do policji wpłynęło ponad 300 zgłoszeń od osób, których lokale i mienie zostały uszkodzone lub zniszczone w wyniku rosyjskiego nalotu” – podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy.
Władze ukraińskie alarmują, że krytycznie brakuje im amunicji i sprzętu, m.in. do ochrony miast i infrastruktury przed rosyjskimi atakami.
W środę, 17 kwietnia, kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał kraje UE do wysłania na Ukrainę jak większej liczby systemów obrony powietrznej Patriot.
Przed szczytem UE w Brukseli Scholz podkreślał, że transfer obrony powietrznej na Ukrainę natychmiast przyniesie korzyści siłom ukraińskim.
„Teraz chodzi o to, żeby zrobić to szybko, a nie w jakimś momencie w przyszłości” – powiedział niemiecki przywódca.
Pytaniem bez odpowiedzi pozostają wciąż kwestia rakiet Taurus, o które Ukraina zabiega u Berlina.
ba za euroradio.fm/obozrevatel.com
1 komentarz
Kocur
19 kwietnia 2024 o 08:00Niektórzy mają wolne przyswajanie faktów i ich analizę.