Redakcja portalu Kresy24.pl we współpracy z Wydawnictwem Karmelitów Bosych zaprasza do udziału w konkursie, poświęconym dwóm książkom prof. Benignusa Wanata OCD, poświęconym dawnemu zgromadzeniu karmelickiemu w Berdyczowie: „Klasztor Karmelitów Bosych w Berdyczowie na Ukrainie” i „Drukarnia Karmelu Fortecy Najświętszej Maryi Panny w Berdyczowie”:
Klasztor Karmelitów Bosych w Berdyczowie na Ukrainie
Benignus Józef Wanat OCD
Książka ukazuje burzliwe losy jednego z największych sanktuariów maryjnych w Europie Wschodniej. Wyjątkowość tego opracowania polega na wykorzystaniu unikatowych materiałów z polskich, ukraińskich i zakonnych źródeł archiwalnych. Początek tego zespołu zabytkowego stanowił zamek berdyczowski, darowany w 1634 roku zakonowi karmelitów bosych przez hr. Janusza Tyszkiewicza. Kompleks został przebudowany na obronny zespół klasztorny, a w 1642 roku karmelici bosi otrzymali od fundatora obraz Matki Bożej, koronowany w roku 1756 koronami poświęconymi przez Benedykta XIV. Obronny klasztor nazwano Fortecą Najświętszej Maryi Panny bronił od wieku XVII Rzeczpospolitej przed Tatarami, Kozakami, Rosjanami (aż po konfederację barską w roku 1768), a nawet pazernością potomków fundatora – rodem tych samych Tyszkiewiczów. Losy zostały doprowadzone aż do roku 1991, gdy zakonnicy powrócili do Berdyczowa. Klasztor został zrewaloryzowany staraniem Autora, wraz z ufundowaniem nowego obrazu Matki Bożej, ponownie ukoronowanego w 1988 roku. Sanktuarium służy obydwu narodom.
Drukarnia Karmelu Fortecy Najświętszej Maryi Panny w Berdyczowie
Benignus Wanat OCD
Książka ta jest cenną pozycją, szczególnie dla badaczy piśmiennictwa religijnego, ukazuje ona bowiem profil wydawniczy oficyny oraz dzieje drukarni i sztycharni, działających przy klasztorze karmelitów bosych w Berdyczowie, w latach 1758-1844. Monografia ukazuje profil wydawniczy oficyny oraz dzieje drukarni i sztycharni działających przy klasztorze karmelitów bosych w Berdyczowie w latach 1758 – 1844 r. Książka zawiera ponadto pełny wykaz druków dokumentujący działalność edytorską karmelitów bosych na Ukrainie. Jak zaznacza w Przedmowie o. Szczepan Praśkiewicz jest to cenna pozycja zwłaszcza dla „badaczy polskiego piśmiennictwa religijnego i działalności edytorskiej polskiego Kościoła w wiekach XVIII i XIX”, wydana z okazji 75-lecia Wydawnictwa Karmelitów Bosych i złotego jubileuszu profesji zakonnej autora.
Benignus Józef Wanat OCD – karmelita bosy z klasztoru Kraków – Prądnik Biały, długoletni prowincjał polskiej prowincji (1984-87, 1990-1993) i pierwszy prowincjał krakowskiej prowincji (1993-1996), prof. dr hab., emerytowany pracownik Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, historyk sztuki, ceniony i lubiany przez kapłanów, współbraci zakonnych jak i świeckich. Profesję zakonną w Karmelu złożył w 1952 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1959 r. Studiował historię eksternistycznie na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz filozofię i teologię. Był wieloletnim magistrem kleryków karmelitańskich w Krakowie i archiwistą prowincji, przeorem w Czernej i Lublinie, poczytnym autorem licznych książek i prac naukowych z historii oraz kultury i duchowości karmelitańskiej. Przyczynił się do renowacji kultu św. Józefa w Krakowie i koronacji przed 25 laty obrazu Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krakowa, jak i powrotu polskich karmelitów bosych na ziemie wschodnie, dzisiejszej Ukrainy, Rosji i Białorusi.
Pytanie konkursowe dla Klasztor Karmelitów Bosych w Berdyczowie na Ukrainie:
Jakie dobra ziemskie były źródłem utrzymania zakonników, pracowników klasztornych zgromadzenia berdyczowskiego w XVII-XIX wieku?
Pytania konkursowe dla Drukarnia Karmelu Fortecy Najświętszej Maryi Panny W Berdyczowie :
Kto był pierwszym dyrektorem Karmelu Fortecy Najświętszej Maryi Panny w Berdyczowie?
Prosimy o oryginalne odpowiedzi zawierające pełne zdania i aby nie stanowiły przeklejonego e-maila kolegi/koleżanki lub informacji z Wikipedii!!!
Na odpowiedzi oczekujemy pod e-mailem: ko*****@kr*****.pl do 21 lutego 2019 r. do godz. 12 (z tytułem Klasztor Karmelitów Bosych lub Drukarnia Karmelu).
Prosimy o zamieszczanie adresu korespondencyjnego z odpowiedziami. Przypominamy że nagrodami w konkursie po dwie egzemplarze obu książek.
Prosimy o zamieszczenie w e-mailu niniejszego sformułowania: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach konkursowych oraz ogłoszenia zwycięzcy konkursu”.
Po kliknięciu w nazwę znajdą Państwo nowości książkowe Wydawnictwa Karmelitów Bosych.
1 komentarz
Feliks Koperski
21 lutego 2019 o 17:50Szanowni czytelnicy portalu Kresy24.pl
Ogłaszamy wyniku konkursu w której do wygrania były trzy egzemplarze książki „Klasztor Karmelitów Bosych w Berdyczowie na Ukrainie” oraz „Drukarnia Karmelu Fortecy Najświętszej Maryi Panny W Berdyczowie”:
Pytanie konkursowe dla Klasztor Karmelitów Bosych w Berdyczowie na Ukrainie:
Jakie dobra ziemskie były źródłem utrzymania zakonników, pracowników klasztornych zgromadzenia berdyczowskiego w XVII-XIX wieku?
Źródłem utrzymania zakonników, pracowników klasztornych, a także finansowania całego kompleksu budynków oraz działalności charytatywnej i oświatowej były dobra ziemskie, w skład których wchodziły;
– wieś Skrahlówka (Skrzedlówka) – pow.berdyczowski
– wieś Skomorochy – pow.żytomierski,
– jurydyka berdyczowska
– kilkadziesiąt zapisów sum funduszowych z obligacjami wieczystymi
– kilkadziesiąt obligacji wieczystych, zapisanych na hipotekach.
Pytania konkursowe dla Drukarnia Karmelu Fortecy Najświętszej Maryi Panny W Berdyczowie:
Kto był pierwszym dyrektorem Karmelu Fortecy Najświętszej Maryi Panny w Berdyczowie?
Pierwszym dyrektorem zwanym Typographiae praefectus był założyciel drukarni o. Józef od Matki Bożej z Góry Karmel – Jakub Zwoliński.
Laureatami konkursu „Klasztor Karmelitów Bosych w Berdyczowie na Ukrainie” zostali:
Agnieszka Ł.
Michał R.
Gabriela P.
Laureatami konkursu „Drukarnia Karmelu Fortecy Najświętszej Maryi Panny W Berdyczowie” zostali:
Łukasz B.
Dorota M.
Janina G.
Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.