Żołnierze pochodzenia ormiańskiego schwytani podczas niedawnych walk w Górskim Karabachu byli wielokrotnie traktowani nieludzko przez azerskie siły zbrojne. Padali ofiara zarówno przemocy fizycznej jak i psychicznej -twierdzi Human Rights Watch (HRW) w nowym raporcie.
Filmy szeroko rozpowszechniane w mediach społecznościowych, które przedstawiają azerskich żołnierzy na różne sposoby znęcających się nad ormiańskimi jeńcami wojennymi, są prawdziwe twierdzi HRW. Na filmach jeńcy są także zmuszani do całowania flagi Azerbejdżanu, chwalenia prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa, przeklinania premiera Armenii Nikola Paszyniana i deklarowania, że separatystyczny region Górskiego Karabachu należy do Azerbejdżanu.
HRW dokładnie zbadała 14 z kilkudziesięciu nagrań wideo, które zostały opublikowane w mediach społecznościowych. Rozmawiało także z rodzinami pięciu jeńców, których maltretowanie zostało przedstawione. Chociaż międzynarodowe prawo humanitarne i ustawodawstwo regulujące konflikty zbrojne wymagają, aby zaangażowane strony traktowały jeńców w sposób humanitarny w każdych okolicznościach, w większości filmów twarze oprawców są widoczne, co sugeruje, że nie obawiali się oni pociągnięcia do odpowiedzialności,
„Nie ma usprawiedliwienia dla brutalnego i upokarzającego traktowania jeńców wojennych” – powiedział Hugh Williamson, dyrektor HRW na Europę i Azję Środkową. „Prawo humanitarne jasno określa obowiązek ochrony jeńców wojennych. Władze Azerbejdżanu powinny zapewnić natychmiastowe zakończenie tego traktowania”. Chociaż dokładne liczby nie są znane, urzędnicy w Armenii powiedzieli HRW, że Azerbejdżan przetrzymuje „dziesiątki” jeńców ormiańskich. HRW stwierdziło w swoim raporcie, że Armenia posiada także pewną liczbę azerskich jeńców wojennych i „co najmniej trzech zagranicznych najemników”. Organizacja monitoruje również ich sytuację.
Rferl.org Oprac
foto wikipedia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!