9 stycznia rząd Armenii zatwierdził projekt ustawy „O rozpoczęciu procesu akcesyjnego Republiki Armenii do Unii Europejskiej”. Sprawę przedstawił rządowi Minister Spraw Zagranicznych Ararat Mirzoyan.
„Projekt ustawy o rozpoczęciu członkostwa Armenii w UE został przedłożony Zgromadzeniu Narodowemu do dyskusji w ramach inicjatywy obywatelskiej i teraz rząd musi wyrazić swoje stanowisko” – powiedział Mirzoyan, zaznaczając, że zaleca pozytywną reakcję.
Według niego w ostatnich latach Armenię i UE łączyły dość intensywne i dynamiczne stosunki, a UE wielokrotnie wyrażała swoje zdecydowane wsparcie polityczne dla demokracji w Armenii.
Szef MSZ wspomniał także, że UE również wyraziła gotowość wspierania i wzmacniania stabilności gospodarczej Armenii.
Jest oczywiste, że UE ma bardzo bogate tradycje demokratyczne, silne instytucje demokratyczne, środowisko wolnej konkurencji, nowoczesną gospodarkę i zaawansowaną naukę. Pan, Panie Premierze, oświadczył także w Parlamencie Europejskim, że Armenia jest gotowa być tak blisko do UE w sposób, w jaki UE uzna to za możliwe. Widzieliśmy również oznaki wskazujące, że jest to możliwe. Mam na myśli początek liberalizacji reżimu wizowego i szeregu innych instrumentów, które zostały zastosowane lub są omawiane z UE;
– powiedział minister.
Premier Armenii Nikol Paszynian podkreślił, że decyzja o przystąpieniu Armenii do UE powinna zostać zatwierdzona w referendum.
Po zatwierdzeniu przez rząd projekt ustawy musi zostać poddany głosowaniu także w parlamencie.
Przypomnijmy, że 9 września ubiegłego roku Unia Europejska rozpoczęła negocjacje w sprawie liberalizacji reżimu wizowego z Armenią.
Z kolei w marcu 2024 r. Parlament Europejski przyjął uchwałę, w której zaproponował rozważenie możliwości nadania Armenii statusu kraju kandydującego do UE.
ba za eurointegratin.com.ua
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!