Sekretarz prasowy Ministerstwa Zdrowia Armenii Alina Nikoghosyan poinformowała na Facebooku, że podczas ostatniego zaostrzenia konfliktu w Karabachu zginęło ponad 3, tys. żołnierzy.
Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia Armenii, badanie kryminalistyczne przeszło już ponad 3,3 tys. ciał żołnierzy poległych w wojnie w Karabachu.
„Badanie kryminalistyczne przeszło 3330 ciał poległych żołnierzy. Specjaliści z Centrum Medycyny Sądowej Ministerstwa Zdrowia nieustannie prowadzą badania, a w celu zorganizowania procesu identyfikacji ciał pobrano 1441 próbek poległych żołnierzy – czytamy w oficjalnym komunikacie. – Obecnie badanych jest 871 ciał lub szczątków, zidentyfikowano 436 ciał, z czego 66 – w ciągu ostatnich 10 dni”.
Kolejny wybuch nierozwiązanego konfliktu o ten region Karabachu między Armenią i Azerbejdżanem w Górskim Karabachu, trwał od 27 września do 10 listopada 2020. W tym czasie strony wielokrotnie ogłaszały rozejm, ale nigdy nie były w stanie dochować go ani jednego dnia.
10 listopada weszło w życie porozumienie pokojowe podpisane przez Armenię i Azerbejdżan z udziałem Rosji, na mocy którego Azerbejdżan odzyskał zajęte tereny południowej części Górskiego Karabachu. Armenia zgodziła się również wycofać się do 1 grudnia 2020 z wszystkich okupowanych od 1992 obszarów Azerbejdżanu okalających Górski Karabach, w tym z ruin miasta Ağdam. Armenia zgodziła się również na umożliwienie połączenia lądowego między Azerbejdżanem i Nachiczewanem, które będzie kontrolowane przez siły rosyjskie. Z kolei Azerbejdżan ma odblokować drogę pomiędzy Stepanakertem a Armenią. Na mocy układu Rosja ma rozmieścić w rejonie Laçın kontyngent sił pokojowych liczący 1970 żołnierzy, głównie z 15. Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych.
14 listopada rozpoczęły się powroty ludności cywilnej z Armenii do Górskiego Karabachu. Do 12 grudnia do swoich domostw powróciło 38,5 tys. mieszkańców.
Pomimo zawieszenia broni, oddziały ormiańskie weszły do dwóch miejscowości (Czin Taglar i Chcaberd) w południowej części Górskiego Karabachu położonych po stronie azerskiej ok. 15 km od linii styku ustawionej układem o zawieszeniu broni od 10 listopada 2020, ale mimo to dotychczas nie były zajęte przez wojsko azerskie. Ale już 12 grudnia oddziały azerskie dokonały próby wyparcia oddziałów ormiańskich. Doszło do wymiany ognia, do Czin Taglar i Chcaberd wkroczyły oddziały ze składu sił pokojowych rosyjskich.
oprac. ba na podst. nn.by/wikipedia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!