Marszałek Senatu Stanisław Karczewski powołał w poniedziałek 16 członków Polonijnej Rady Konsultacyjnej. Rada składa się z reprezentantów organizacji polonijnych i będzie doradzać Senatowi w sprawach dot. Polaków za granicą.
Chcemy, aby nasza współpraca była coraz intensywniejsza, coraz lepsza, głębsza – na różnych płaszczyznach – mówię nie tylko o oświacie, kulturze, nauczaniu języka polskiego ale również nauka i wymiana sukcesów – powiedział marszałek Senatu podczas uroczystości powołania członków Rady.
Stanisław Karczewski podkreślił, że żywi wobec Rady i Polonii nadzieję, iż będą oni ambasadorami Polski i będą pracować na rzecz budowy dobrego wizerunku ojczyzny. „Często o Polsce mówi się źle, fałszywie, a naszym wspólnym zadaniem jest się temu przeciwstawić, bo Polska jest naszą wspólna ojczyzną” – powiedział.
Zaznaczył, że Polonia jest zróżnicowana, także ze względu na różne okresy emigrowania z Polski. „Jesteśmy otwarci na wszystkich i będziemy ze wszystkimi współpracować” – obiecał marszałek Senatu. „Nic o Polonii bez Polonii. Będziemy Was słuchać i działać razem z Wami” – dodał.
Karczewski podkreślił, że „często mówi się o Polsce źle, mówi fałszywie”. – To trzeba zmienić – powiedział marszałek Senatu.
W radzie znaleźli się; przewodnicząca rady naczelnej Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys, przewodniczący Rady Polonii Świata Jan Cytowski, wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Maria Szonert-Binienda, Stanisław Aloszko, prezes Federacji Polonii Francuskiej, Adam Bąk, prezes Adam M. Bak Foundation (USA), Emilia Chmielowa, prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie, Halina Csúcs Lászlóné, Rzecznik Narodowości Polskiej, Zgromadzenie Narodowe Węgier, Adam Gajkowski, wiceprezes Stowarzyszenia Nasza Polonia w Australii, Barbara Kukulska, prezes Zjednoczenia Polskiego w Johannesburgu (RPA), Tomasz Machura, powiernik Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii, ksiądz Zdzisław Malczewski, rektor Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii, Piotr Małoszewski, wiceprzewodniczący Chrześcijańskiego Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech, Tadeusz Pilat, prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych (Szwecja), Ewa Stasinowska, prezes Klubu Gazety Polskiej w Amsterdamie (Holandia), Aleksandra Ślusarek, przewodnicząca Związku Repatriantów RP – z Kazachstanu), i Rita Tamašunienė, poseł do litewskiego Sejmu, przewodnicząca klubu parlamentarnego AWPL-ZchR ..
Na początku spotkania hymn narodowy zaśpiewali harcerze z drużyny artystycznej Hufca Legionowo Związku Harcerstwa Polskiego.
Polonijna Rada Konsultacyjna, która będzie doradzać izbie w sprawach dot. Polonii i Polaków za granicą została powołana na nowo do życia uchwałą Senatu na początku lipca. Jej zadaniem będzie m.in. wyrażanie opinii na temat projektów ustaw i uchwał związanych z Polonią.
Pierwotnie Polonijną Radę Konsultacyjną przy marszałku Senatu utworzył Senat V kadencji w listopadzie 2002 r. Funkcjonowała do 2012 r., kiedy to środki na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą zostały przeniesione do ministerstwa spraw zagranicznych; w 2013 r. uchwała o utworzeniu Rady została formalnie uchylona przez Senat.
Wyniki prac Rady marszałek Senatu ma przedstawiać Prezydium izby i właściwym komisjom senackim. Opinie Rady nie będą mieć charakteru wiążącego dla tych gremiów.
Członków Rady powołuje i odwołuje marszałek Senatu spośród osób reprezentujących organizacje polonijne i polskie z zagranicy; będą oni pełnić swoją funkcję honorowo. Kadencja Rady będzie trwała tyle samo, ile kadencja Senatu.
Marszałek będzie zwoływać posiedzenie Rady przynajmniej raz w roku i sam będzie przewodniczył jej obradom. Będzie też mógł zasięgać opinii członków Rady w trybie obiegowym, bez zwoływania posiedzenia.
Kresy24.pl/senat.gov.pl
3 komentarzy
Jan
5 września 2016 o 16:34Pani Borys jako przedstawiciel mniejszości PB będzie doradzać co chce inna – wieksza grupa PB notabene nie dotowana przez polskie MSZ czy inne prorządowe organizacje.
A tak na marginesie gdzie można zobaczyć rozliczenia finansowe tej „prężnej grupy” PB pod egida p.Borys?
lola
8 września 2016 o 18:02DOBRE PYTANIE, ALE BEZ ODPOWIEDZI
Bogdan
6 września 2016 o 17:33Co może poradzić osoba, która zniknęła ze sceny organizacji po katastrofie smoleńskiej 2010 r., pozostawiając wszystkich w rozterce, bez wyjaśnienia, dlaczego tak zrobiła,…. a pojawiła się na Zjezdzie Polaków i Polonii w Pułtusku w sierpniu 2012 r. niby od tej samej organizacji?