Prezes nieuznawanego przez władze Białorusi Związku Polaków Andżelika Borys została 21 marca przesłuchana, w związku ze wszczętą przeciwko niej sprawą związaną z organizacją przez ZPB jarmarku „Grodzieńskie Kaziuki”.
Jak informuje portal znadniemna.pl, funkcjonariusze milicji na dowód tego, że to prezes ZPB Andżelika Borys zorganizowała imprezę, pokazali jej relację z wydarzenia, opublikowaną przez znadniemna.pl.
W rozmowie z portalem Borys powiedziała, że przesłuchujący ją funkcjonariusze pojawili się po cywilnemu i nalegali na przesłuchanie poza komendą milicji, w której rzekomo pracują. Nie zamierzali wzywać prezes ZPB na komendę, nie poinformowali, że ma prawo do tego, żeby podczas przesłuchania obecny był jej adwokat.
Andżelika Borys już cztery razy w tym miesiącu uczestniczyła w przesłuchaniu. Jak pisze znadniemna.pl, parę dni temu, jako przedstawicielka firmy „Klerigata”, była obecna na przesłuchaniach metodyków-konsultantów z Polski, którzy zostali skierowani do Grodna przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą przy Ministerstwie Edukacji RP, jako eksperci od organizacji nauczania języka polskiego.
Przebywają w Grodnie na zasadach wolontariatu i nie są zatrudnieni przez żaden białoruski podmiot gospodarczy, ale białoruska milicja próbowała postawić im zarzuty podjęcia na Białorusi nielegalnej pracy.
Andżelika Borys uważa, że wszczęta przeciwko niej sprawa administracyjna za nielegalną organizację „Grodzieńskich Kaziuków” oraz presja, wywierana na wolontariuszy z Polski, to elementy skoordynowanej akcji władz przeciwko polskiej mniejszości oraz reprezentującej ją organizacji, jaką jest Związek Polaków na Białorusi.
Ostatni raz za organizację nielegalnej imprezy kulturalnej Andżelika Borys była prześladowana w 2008 roku, kiedy postawiono jej zarzut organizacji w Grodnie koncertu legendarnego polskiego zespołu „Lombard”, który zaśpiewał dla grodzieńskich Polaków 2 maja 2008 roku z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Za organizację koncertu „Lombardu” Andżelika Borys została ukarana grzywną równowartości 700 dolarów amerykańskich.
W tym roku święto rzemieślników ku czci św. Kazimierza Królewicza, w którym wziął udział m.in. konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek oraz setki działaczy ZPB z całej Białorusi, odbyło się 3 marca.
Kresy24.pl za znadniemna.pl/ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!