Deklaracja ta padła podczas rozmowy ambasador Georgette Mosbacher z dziennikiem „Financial Times”.
Mosbacher uniknęła jednak przy okazji deklaracji, czy oznacza to utworzenie stałej bazy amerykańskiej w Polsce. – Ale myślę, że Polacy dostaną większość z tego, czego chcą – dodała.
Dodała, że Polacy pozytywnie odpowiedzieli na postulat USA i wydają minimum 2 proc. PKB na armię. – Sądzę, że zostaną za to nagrodzeni – stwierdziła.
Na razie w Polsce, w ramach rotacyjnej misji, przebywa około 4 tys. żołnierzy amerykańskich.
„Financial Times” przypomina, że w poniedziałek Mosbacher gościła 12 ambasadorów USA w Europie i rozmawiano o tym, jak USA mogłyby pomóc Inicjatywie Trójmorza.
FT podkreśla, że USA chcą za wsparcie Europy Środkowej w obliczu rosyjskiego zagrożenia nie tylko wydatków na unowocześnienie swoich armii, ale też ograniczenia wpływów chińskich w dziedzinie telekomunikacji. O zagrożeniu zwłaszcza związanym z państwową chińską Huawei mówił sekretarz generalny USA Mike Pompeo na Węgrzech (potem odwiedził też Słowację), a z kolei amerykański ambasador przy UE Gordon Sondland, obecny w Warszawie na rozmowach o Inicjatywie Trójmorza, podkreślił że ciężko jest stronie amerykańskiej blisko współpracować z państwami, które używają technologii Huawei. Nie ukrywał, że USA chcą, by kraje zachodnie wprowadzając nową technologię 5G, która „zmienia reguły gry” opierały się na „zachodniej technologii”.
Dziś też w Warszawie podpisany zostanie polsko-amerykański kontrakt na dostawę do Polski wartych 414 mln dolarów przenośnych systemów rakietowych HIMARS.
Dziś w Warszawie przybyły na konferencję bliskowschodnią sekretarz stanu USA Mike Pompeo spotkał się z ministrem spraw zagranicznych RP Jackiem Czaputowiczem. – Dzisiejsze rozmowy pokazały, że nasze cele w polityce zagranicznej są zbieżne, przede wszystkim jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa. Chciałem złożyć na ręce sekretarza Pompeo podziękowania za dotychczasową służbę żołnierzy amerykańskich w Polsce. Dzięki tej służbie czujemy się w naszym kraju bezpieczni – podkreślił polski minister spraw zagranicznych w rozmowie z sekretarzem stanu USA.
– Omówiliśmy plany dalszego rozszerzenia obecności sił amerykańskich w Polsce, mam nadzieję na kontynuowanie dialogu politycznego w tej sprawie – podkreślił szef polskiego MSZ podczas wspólnej konferencji prasowej z Mikiem Pompeo.
Politycy rozmawiali także o współpracy w dziedzinie energetyki, m.in. w kontekście dywersyfikacji źródeł dostaw energii i budowy gazociągu Nord Stream 2. – Podzielamy stanowisko, że Nord Stream 2 nie służy bezpieczeństwu energetycznemu Europy. Uważamy, że to przedsięwzięcie nietrafione, a wręcz szkodliwe dla tego bezpieczeństwa – podkreślił szef polskiej dyplomacji.
Szefowie dyplomacji Polski i USA odnieśli się w czasie spotkania także do konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. – Podzielamy negatywne stanowisko wobec agresywnych działań Rosji, zwłaszcza w stosunku do Ukrainy – podkreślił minister Jacek Czaputowicz.
AKTUALIZACJA:
Prezydent RP Andrzej Duda oraz rozpoczynający wizytę w Polsce Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Michael Pence wraz z Małżonkami spotkali się z polskimi i amerykańskimi żołnierzami w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie.
– Ogromnie się cieszę, że wizyta w Polsce Wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych wraz z delegacją rozpoczyna się od tego ważnego i symbolicznego wydarzenia – od podpisania porozumienia otwierającego dla Polski zakup systemów artyleryjskich rakietowych HIMARS, nowoczesnego systemu amerykańskiego, który w ogromnym stopniu doprowadzi do wzmocnienia nie tylko potencjału obronnego Polski, nie tylko potencjału bojowego polskiej armii, ale także przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa naszej części Europy, jako części, a zarazem wschodniej flanki NATO – mówił Andrzej Duda. Więcej na ten temat tutaj.
Prezydent i wiceprezydent rozmawiali też w Belwederze. Głównymi tematami była współpraca militarna i gospodarcza. Więcej na ten temat tutaj.
-Polacy nie potrzebują wykładów o zagrożeniach ze strony agresywnej Rosji – mówił Pence na konferencji prasowej z Dudą. Pence oskarżył też Rosję o próby podzielenia zachodni sojuszników za pomocą surowców energetycznych, broni atomowej i „wpływania na wybory w Europie i na całym świecie”.
Oprac. MaH, ft.com, gov.pl, nytimes.com, sfchronicle.com, prezydent.pl
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!