Mimo dobrych stosunków dwustronnych, Warszawa oczekuje od Wilna poświęcenia większej uwagi polskiej mniejszości na Litwie – powiedział cytowany przez agencję prasową BNS ambasador Polski na Litwie Konstanty Radziwiłł.
„Dzisiejsze stosunki między Litwą i Polską są lepsze niż kiedykolwiek. Świetne relacje dwustronne nie są przedmiotem kontrowersji ani dyskusji między różnymi grupami politycznymi zarówno na Litwie, jak i w Polsce”
– powiedział dziennikarzom dyplomata.
Zaznaczył, że Litwa i Polska ściśle współpracują zarówno w ramach realizacji różnych projektów dwustronnych, jak też na forum międzynarodowym, gdzie dbają o kwestie bezpieczeństwa oraz rozwoju w ramach Unii Europejskiej.
„W tej atmosferze warto spojrzeć na inne kwestie, które nie są jeszcze rozwiązane w tych dynamicznych i dobrze rozwijających się relacjach. Moim zdaniem, jedynym obszarem, w którym istnieją nierozwiązane problemy, jest sytuacja polskiej mniejszości. Chociaż i tu widoczny jest postęp”
– powiedział ambasador.
Konstanty Radziwiłł wyraził nadzieję, że Litwa rozwiąże kwestię zapisywania nazw miejscowości w języku polskim na obszarach zamieszkałych głównie przez Polaków. Ambasador liczy też na możliwość wprowadzenia znaków diakrytycznych w dokumentach oraz umożliwienie przeprowadzenia państwowego egzaminu z języka polskiego.
„Chcielibyśmy zapomnieć o zagrożeniu likwidacji szkół”
– dodał dyplomata.
Ambasador Polski podkreślił również, że choć Litwa ratyfikowała „Konwencję o ochronie mniejszości narodowych”, to do tej pory nie przyjęła ustawy o Mniejszościach Narodowych.
Agencja BNS przypomniała, że wkrótce będzie miała miejsce kolejna rocznica Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów. Dokument ten był uzupełnieniem Konstytucji 3 Maja, która była pierwszą konstytucją w Europie, a drugą na świecie. Zaręczenie Wzajemne Obojga Narodów zostało uchwalone 20 października 1791 roku.
RTR na podst. BNS
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!