Ambasador Białorusi w Rosji Władimir Siemaszko skomentował rezultaty rozmów Aleksandra Łukaszenki z Władimirem Putinem, które 7 grudnia prezydenci przeprowadzili w Soczi.
Przypomnijmy, że od wyników negocjacji zależało podpisanie tzw. „map drogowych” dla pogłębienia integracji białorusko – rosyjskiej, w ramach obowiązującego od 8 grudnia 1999 roku Traktatu o Państwie Związkowym Rosji i Białorusi. Jednak po ponad trzygodzinnych negocjacjach Aleksandra Łukaszenki z Władimirem Putinem w formacie face to face i prawie sześciogodzinnej intensywnej pracy premierów i towarzyszących im ministrów, do podpisania dokumentów nie doszło. Prezydenci umówili się na kontynuację rozmów 20 grudnia w Sankt Petersburgu.
Tymczasem ambasador Białorusi w Rosji Władimir Siemaszko oświadczył, że podczas rozmów, delegacje uczestniczące w rozmowach ( znalazły sposób rozwiązania kwestii zrekompensowania stronie białoruskiej strat wynikających z manewru podatkowym Rosji w sektorze naftowym.
Inny, ważny temat, czyli kwestia ceny rosyjskiego gazu na Białoruś powinna – według Siemaszki zostać uzgodniona w ciągu najbliższych dwóch tygodni.
Jak powiedział ambasador strony białoruska i rosyjska znalazły też rozwiązanie problemów dotyczących zniesienia ograniczeń kwotowych w zakresie dostaw białoruskiej żywności do Rosji.
Białoruś liczy też na rekompensatę w wysokości około 70 mln USD z powodu incydentu związanego z dostawą zanieczyszczonej rosyjskiej ropy.
Według ambasadora Białorusi w Rosji Aleksander Łukaszenka i Władimir Putin znaleźli sposób rozwiązania problemu manewru podatkowego w sektorze naftowym.
Jak przypomina rządowa agencja BelTA rekompensata wydatków Białorusi z tytułu manewru podatkowego jest jednym z najtrudniejszych problemów w stosunkach dwustronnych.
Dopóki nie uzgodnimy ujednolicenia przepisów podatkowych, nie będzie możliwe rozwiązanie tej kwestii” – powiedział Siemaszko. – W związku z tym terminy zostały nieco przesunięte o kolejny rok.
Zadanie polega na tym, aby kwestie ujednolicenia podatków zostały rozwiązane w latach 2020–2021 i faktycznie zadziałały od 1 stycznia 2022 roku.
Kwestię pełnej rekompensaty wydatków z tytułu manewru podatkowego można rozwiązać od 1 stycznia 2022 r., tak się umówiliśmy”.
oprac.ba
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!