18 mln euro zainwestowano w remont Pałacu Paców, w którym mieści się nowa siedziba Ambasady RP w Wilnie, placówki konsularnej oraz Instytutu Polskiego. W przededniu oficjalnego otwarcia pałacowe wnętrza zostały zaprezentowane dziennikarzom.
Jak przypomniała Urszula Doroszewska, inauguracji budynku w 2007 roku dokonali ś.p. prezydent Lech Kaczyński i prezydent Valdas Adamkus. „Miejsce to jest więc także symbolem ich przyjaźni i współpracy, która miała wielkie znaczenie dla dziejów naszej części Europy”.
Razem z ambasadą i konsulatem pracę w nowych wnętrzach rozpocznie Instytut Polski w Wilnie.
Jak powiedział dyrektor Instytutu Polskiego Marcin Łapczyński, „Wnętrza Instytutu Polskiego różnią się wystrojem i kształtem od wnętrz pałacowych. Są dostosowane do stylistyki wybranej dla 25 instytutów polskich na całym świecie, urządzone w kolorach białym, czerwonym i szarym, wnętrza współczesne, dostosowane do potrzeb placówki publicznej” – dodał Łapczyński.
„Zanim znaleźliśmy się w tak pięknym miejscu, należało przeprowadzić cały proces inwestycyjny” – przypomniał Mariusz Wawro, kierownik projektu ze strony ambasady. Po wielu latach przygotowań – należało między innymi przeprowadzić analizy planistyczne, funkcjonalne, dokonać prac projektowych, które trwały dwa lata – przystąpiono do remontu, który trwał 28 miesięcy. Generalnym wykonawcą została polska spółka Warbud.
„Zarówno prace projektowe, jak i realizacja robót budowlanych były niezwykle skomplikowanym procesem. Mieliśmy za zadanie połączyć dwa elementy – z jednej strony to budynek zabytkowy podlegający ochronie konserwatorskiej. Z drugiej strony jest wyposażony w nowoczesne systemy zarządzania, sterowania i eksploatacji. Z jednej strony pałac jest budynkiem reprezentacyjnym, historycznym ale z drugiej strony miejscem pracy” – mówił Mariusz Wawro.
Zadanie obejmowało kompleksową przebudowę – konstrukcji, elementów architektonicznych. Budynek został wyposażony w nowoczesne instalacje. Odtworzono tu polichromie ścienne, dokonano rekonstrukcji zabytkowej elewacji i posadzki, odsłonięto piwnice.
W ocenie kierownika budowy prof. Leonasa Ustinovičiusa, współpraca przy Pałacu Paców stała się jeszcze jednym elementem jednoczącym narody polski i litewski. Jako przykład może służyć fakt, że na budowie obowiązywało polskie prawo cywilne, a litewskie prawo budowlane.
„Każdy dzień przynosił problemy, ale też rozwiązania. Praca była bardzo efektywna” – ocenił prof. Ustinovičius.
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!